W poprzednim wpisie pisałam o tym jak mówić, że Ty lub ktoś inny BĘDZIE MIEĆ COŚ DO ZROBIENIA, że BĘDZIECIE MUSIELI COŚ ZROBIĆ (Link do tego wpisu znajdziesz TUTAJ). W tym wpisie krótko podpowiem Wam jak mówić o HAVE TO w czasie PRZESZŁYM, czyli jak mówić o tym co MUSIAŁEŚ lub MUSIAŁAŚ zrobić. Jeśli chcecie, to zdecydowanie warto zajrzeć też do wpisu, gdzie wyjaśniłam jak stosować HAVE TO w czasie teraźniejszym, czyli jak mówić o tym co MUSISZ ZROBIĆ lub co MASZ DO ZROBIENIA, ponieważ wynika to z Twoich obowiązków lub innych zobowiązań. Innymi słowy, wyjaśniłam Wam tam jak poprawnie stosować zwrot HAVE TO w bieżących sytuacjach na temat tego co akurat się dzieje. By znaleźć i otworzyć ten wpis KLIKNIJ TUTAJ.


Przydatne? Kliknij w przycisk FACEBOOK nad wpisem i go udostępnij 😉

JAK STOSOWAĆ „HAVE TO” W PRZESZŁOŚCI?

To bardzo proste – wystarczy, że zaczniesz od osoby, następnie użyjesz HAD TO (forma ta jest identyczna dla wszystkich osób) oraz uzupełnisz to wyrażenie o CZYNNOŚĆ, czyli czasownik w formie podstawowej (czyli bez żadnych końcówek). Tak utworzone zdanie możesz oczywiście uzupełnić o inne szczegóły, czyli np. o informację kiedy, gdzie lub jak coś będzie musiało być zrobione 😉

Ponieważ często popełniacie wiele błędów stosujac HAVE TO w odniesieniu do przeszłości poniżej załączam rozpiskę 3 podstawowych schematów, które warto solidnie przećwiczyć układając TWOJE WŁASNE zdania.


 (Zdanie twierdzące)

OSOBA + HAD TO* + ______ (CZASOWNIK W FORMIE PODSTAWOWEJ)

(Zdanie przeczące)

OSOBA + DIDN’T HAVE TO* + ______ (CZASOWNIK W FORMIE PODSTAWOWEJ)

(Pytania)

DID + OSOBA + HAVE TO* + ______ (CZASOWNIK W FORMIE PODSTAWOWEJ) ?

 


 

Zauważ, że zarówno w pytaniach, jak i w przeczeniach czy twierdzeniach forma czynności uzupełniającej (czyli tej którą MUSISZ wykonać) jest zawsze w formie podstawowej. Natomiast struktura informująca o tym, że musisz coś zrobić, czyli HAVE TO w zdaniach twierdzących zmienia się na swoją formę przeszłą czyli HAD TO, natomiast w pytaniach i przeczeniach łączy się z tzw. Kluczem Czynności Zakończonych czyli ze słowem DID i właśnie dlatego pozostaje tam w swojej podstawowej formie czyli HAVE TO.

HAVE TO + PRZYKŁADY

Ponieważ oswojenie się z tym materiałem wymaga pewnej praktyki i dużej, (oj dużej ;-)) ilości Twoich własnych zdań sugeruję mówić, robić i zapisywać ich jak najwięcej. Poniżej załączam przykłady:

I HAD TO GO.

Musiałam już iść.

 

I DIDN’T HAVE TO GO.

Ja nie musiałam iść.

 

DID YOU HAVE TO GO?

Czy Ty musiałaś/eś iść?

 

 

 

HE  HAD TO GO.

On musiał iść.

 

HE DIDN’T HAVE TO GO.

On nie musiał iść

 

DID HE HAVE TO GO?

Czy on musiał iść?

 

WE HAD TO DO IT.

My musieliśmy to zrobić.

 

WE DIDN’T HAVE TO DO IT.

My nie musieliśmy tego robić.

 

DID WE HAVE TO DO IT?

Czy my musieliśmy to robić?

 

STOSOWANIE „HAD TO” W PRAKTYCE

Stosowanie HAVE TO w odniesieniu do przeszłości, czyli mówienie o tym co MUSIAŁAŚ lub MUSIAŁEŚ ZROBIĆ (I HAD TO….) jest bardzo przydatne i powszechnie stosowane. Zauważ, że kiedy potrzebujesz formy przeszłej od MUST (musieć) to także będziesz stosować właśnie omawiane w tym wpisie formy zwrotu HAD TO. Więcej o słowie MUST pisałam TUTAJ. Jeśli masz ochotę przeczytaj koniecznie.

Przydatne? Kliknij w link nad wpisem i udostępnij to komuś, komu ta wiedza się przyda 🙂

Stay tuned 😉

Kate