Wielu z Was zastanawia się jak mówić o tym, że BĘDZIE MIEĆ COŚ DO ZROBIENIA, że BĘDZIECIE MUSIELI COŚ ZROBIĆ. Właśnie dlatego w tym wpisie krótko podpowiem Wam jak to robić poprawnie. Jeśli chcecie, to zdecydowanie warto zajrzeć też do mojego poprzedniego wpisu, gdzie wyjaśniłam jak mówić o tym co MUSISZ ZROBIĆ lub co MASZ DO ZROBIENIA, ponieważ wynika to z Twoich obowiązków lub innych zobowiązań. Innymi słowy, pokazuję tam jak poprawnie stosować zwrot HAVE TO w odniesieniu do teraźniejszości. By znaleźć i otworzyć ten (poprzedni) wpis KLIKNIJ TUTAJ.
Struktura HAVE TO (lub WILL HAVE TO) w bardzo konkretny, a równocześnie delikatny (czytaj: poprawny politycznie) sposób pozwala nam grzecznie podkreślić, że MAMY COŚ DO ZROBIENIA, lub, że MUSIMY COŚ ZROBIĆ. W formie przyszłej czyli w odniesieniu do przyszłości i tego co BĘDZIESZ MIEĆ DO ZROBIENIA, lub co BĘDZIESZ MUSIAŁ/A ZROBIĆ struktura ta jest taka sama dla wszystkich osób i brzmi: WILL HAVE TO.
JAK STOSOWAĆ „WILL HAVE TO” W ZDANIU?
To bardzo proste – wystarczy, że zaczniesz od osoby, następnie użyjesz WILL HAVE TO oraz uzupełnisz to wyrażenie o CZYNNOŚĆ, czyli czasownik w formie podstawowej (czyli bez żadnych końcówek). Tak utworzone zdanie możesz oczywiście uzupełnić o inne szczegóły, czyli np. o informację kiedy, gdzie lub jak coś będzie musiało być zrobione 😉
(Zdanie twierdzące)
OSOBA + WILL HAVE TO + ______ (CZASOWNIK W FORMIE PODSTAWOWEJ)
(Zdanie przeczące)
OSOBA + WON’T / (WILL NOT) HAVE TO* + ______ (CZASOWNIK W FORMIE PODSTAWOWEJ)
(Pytania)
WILL + OSOBA + HAVE TO* + ______ (CZASOWNIK W FORMIE PODSTAWOWEJ) ?
Dla tych z Was, którzy są niecierpliwi i od razu chcą mieć podgląd lub podręczną „MAPĘ” tego jak stosować zwrot HAVE TO także w odniesieniu do przyszłości i przeszłości załączam prostą grafikę jednak pełniej rozwinę ją dopiero w kolejnych wpisach.
HAVE TO + PRZYSZŁOŚĆ
Dziś zapamiętaj po prostu, że kiedy mówisz, że ktoś BĘDZIESZ MIEĆ COŚ DO ZROBIENIA, lub mówiąc dokładniej, że BĘDZIE MUSIAŁ COŚ ZROBIĆ to stosuj zwrot WILL HAVE TO według wzoru umieszczonego powyżej. Łącz to wyrażenie z osobą oraz z podstawową formą czynności, bez względu na to o jakiej osobie mówisz.
PRZYKŁADOWE ZDANIA Z „WILL HAVE TO”
I WILL HAVE TO GO SOON.
Wkrótce będę musiał/a iść.
I WILL NOT/ I WON’T HAVE TO GO.
Ja nie będę musiał/a iść.
WILL YOU HAVE TO GO?
Czy Ty będziesz musiał/a iść?
HE WILL HAVE TO GO SOON.
On wkrótce będzie musiał iść.
HE WILL NOT / HE WON’T HAVE TO GO.
On nie będzie musiał iść.
WILL HE HAVE TO GO?
Czy on będzie musiał iść?
WE WILL HAVE TO DO IT.
My będziemy musieli to zrobić.
WE WILL NOT/ WE WON’T HAVE TO DO IT.
My nie będziemy musieli tego zrobić.
WILL WE HAVE TO DO IT?
Czy my będziemy musieli to zrobić?
STOSOWANIE „WILL HAVE TO” W PRAKTYCE
Zauważ, że wyrażenie tego warto używać nie tylko wśród znajomych, ale przede wszystkim w pracy, kontaktach biznesowych czy nawet z nowo poznanymi osobami. Jest ono o wiele grzeczniejsze niż popularne słowo MUST (musieć), ponieważ zostawia Twojemu rozmówcy przestrzeń (a przynajmniej jej pozór) na dobrowolne podjęcie działania. Warto stosować ten zwrot szczególnie wtedy, kiedy ktoś Cię pyta o plany, lub Ty sam go o nich informujesz, podkreślając, że dana czynność czy czynności są czymś co po prostu będziesz musiał zrobić.
W kolejnym wpisie o HAVE TO szczegółowo omówię zastosowanie tej struktury w odniesieniu do PRZESZŁOŚCI, dlatego zajrzyj do tego wpisu koniecznie, tym bardziej, że często to właśnie mówiąc o niej popełnia się wiele błędów 😉
Stay tuned 😉
Kate