Wiele osób uważa, że korzystanie z języka polskiego w nauce angielskiego jest szkodliwe i błędne.
Czy aby na pewno?
Sprawdź co mówią na ten temat najnowsze badania naukowe i dowiedz się co możesz zrobić by zminimalizować stres związany z nauką języka obcego 😁🇬🇧.
https://www.youtube.com/watch?v=Vxvv_8_Gimc&feature=youtu.be
CO MÓWIĄ NA TEN TEMAT BADANIA NAUKOWE?
Aktualne badania naukowe jasno wskazują na skuteczność i przydatność stosowania dodatkowego (najczęściej ojczystego) języka w procesie nauki języka angielskiego. Zwiększa to bowiem kompetencje poznawcze osób uczących się, powoduje o wiele większą skuteczność całego procesu oraz wzrost motywacji i poziomu zaangażowania w naukę. Co więcej, według omawianych tu badań, osoby uczące się języka angielskiego z zastosowaniem innego języka oddczuwały także większy poziom szczęścia i o wiele częściej kończyły edukację sukcesem.
Wnioski te bazują na ponad 30 latach rzetelnych i bardzo szczegółowych badań obejmujących terytorium 16 różnych stanów i kilkudziesięciu okręgów edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Obejmowały one wieloletnią obserwację dzieci i młodzieży zaczynających edukację na początkowych etapach, aż do osiągnięcia przez nie wieku nastoletniego i podejścia do egzaminów. Badano skuteczność nauki języka angielskiego w przypadku stosowania tylko i wyłącznie języka angielskiego oraz z zastosowaniem dwóch języków (języka angielskiego i języka, którym osoby uczące się już bardzo dobrze władały np. hiszpańskiego). Jak już wspomniałam wyżej, w dłuższej perspektywie czasu to ta druga grupa badanych osiągała znacząco lepsze efekty.
DLACZEGO J.POLSKI MOŻE BYĆ POMOCNY?
Moim zdaniem dlatego, że mózg uczy się przez emocje, kontrast i skojarzenia, a więc przez porównywanie tego co już wie z tym co nowe. Najskuteczniej robi to w stanie „przepływu” czyli w tam gdzie nie ma lęku czy stresu a poziom kompetencji/ umiejętności jest równie wysoki co poziom wyzwania jaki sobie stawiamy. Trudno to osiągnąć będąc nieustannie „zalewanym” stresem związanym z „obcym” nam jeszcze językiem, szczególnie jeśli jesteśmy już na tyle dojrzali by świadomie odczuwać poziomy naszej niekompetencji i trudności związanych z nauką tego co wziąż „obce”. Takie „zanurzenie w języku” może wiele zdziałać, ale tylko pod warunkiem zachowania w nas choćby podstwowego poczucia bezpieczeństwa, pozytywnego skupienia i kontroli, co niełatwo osiągnąć kiedy dopiero zaczynamy naszą przygodę z nauką języka obcego.
KIEDY WARTO STAWIAĆ TYLKO NA JĘZYK ANGIELSKI?
W przypadku małych dzieci (w wieku przedszkolnym + wczesnoszkolnym) oraz w przypadku osób na tyle dobrze już posługujących się językiem angielskim by mogły omawiać niezbędne jego aspekty także po angielsku jak najbardziej warto stosować metodę mówienia tylko po angielsku gdyż wówczas może się ona sprawdzić lepiej :).
UWAGI KOŃCOWE
Podsumowując, nauka języka obcego to nauka nowej umiejętności i aby odbywała się skutecznie warto korzystać z zasobów, które już mamy, w tym także z języka polskiego (mądrze i z umiarem stosowanego!) gdyż to może zdecydowanie pomóc nam poczuć się pewniej „na nowym terrytotium” i umożliwia bardziej świadome podejście do rozwoju językowego.
Trzymam kciuki za Twój sukces językowy 🤗
Kate
Linki do źródeł:
Validating the Power of Bilingual Schooling: Thirty-Two Years of Large-Scale, Longitudinal Research:
https://doi.org/10.1017/S0267190517000034
The Role of Bilingualism in Improving Literacy Achievement:
ila-role-bilingualism-improving-literacy-achievement.pdf
Grafika FLOW: wikipedia
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Challenge_vs_skill_pl.png