Wielu z Was pyta mnie jak poprawnie mówić po angielsku o tym, że MUSIMY COŚ ZROBIĆ, lub, że MAMY COŚ DO ZROBIENIA. Jak powiedzieć, żę MUSZĘ COŚ ZROBIĆ w sytuacji, kiedy nie do końca jest to moja wewnętrzna decyzja, ale coś co „mam do zrobienia” bo np. należy to do moich obowiązków, lub ktoś „kazał mi” to zrobić.

 


Przydatne? Kliknij w przycisk FACEBOOK nad wpisem i go udostępnij 😉

 

W takich sytuacjach warto znać i stosować właśnie strukturę HAVE TO, która w bardzo konkretny, a równocześnie delikatny (czytaj: poprawny politycznie) sposób pozwala nam grzecznie podkreślić, że MAMY COŚ DO ZROBIENIA, lub, że MUSIMY COŚ ZROBIĆ. W tym i kilku kolejnych wpisach pokażę Ci jak stosować tę niezwykle przydatny zwrot w 3 podstawowych angielskich czasach, czyli jak mówić o tym co „MUSISZ ZROBIĆ” lub co „MASZ DO ZROBIENIA” w kontekście PRZESZŁOŚCI, TERAŹNIEJSZOŚCI i PRZYSZŁOŚCI.

JAK STOSOWAĆ „HAVE TO” W ZDANIU?

To bardzo proste – wystarczy, że zaczniesz od osoby, następnie użyjesz HAVE TO (->I/YOU/WE/THEY) lub HAS TO (->HE/SHE/IT) oraz uzupełnisz to wyrażenie o CZYNNOŚĆ, czyli czasownik w formie podstawowej (czyli bez żadnych końcówek). Tak utworzone zdanie możesz oczywiście uzupełnić o inne szczegóły, czyli np. o informację kiedy, gdzie lub jak coś musi być zrobione 😉


 

OSOBA + HAVE TO/ HAS TO* + ______ (CZASOWNIK W FORMIE PODSTAWOWEJ)

 


 

Dla tych z Was, którzy są niecierpliwi i od razu chcą mieć podgląd lub podręczną „MAPĘ” tego jak stosować zwrot HAVE TO także w odniesieniu do przyszłości i przeszłości załączam prostą grafikę jednak pełniej rozwinę ją dopiero w kolejnych wpisach.

  

HAVE TO + TERAŹNIEJSZOŚĆ

Dziś zapamiętaj po prostu, że kiedy mówisz, że ktoś MA COŚ DO ZROBIENIA, czyli grzecznie sugerujesz mu, że MUSI COŚ (TERAZ LUB ZAZWYCZAJ) ROBIĆ to stosuj zwrot HAVE TO według wzoru umieszczonego powyżej. Łącz to wyrażenie z osobą oraz z podstawową formą czynności, bez względu na to o jakiej osobie mówisz. Pamiętaj proszę, że wyrażenie to w czasie teraźniejszym wygląda nieco inaczej dla osób takich jak HE/ SHE/ IT (ON/ONA/ONO) ponieważ w odniesieniu do tych osób wymaga ono dodania końcówki „-S” co powoduje, że w zdaniach twierdzących, w połączeniu z tymi właśnie osobami wyrażenie to brzmi „HAS TO”. Więcej o końcówce „-S” lub „-ES” pisałam także w innych wpisach, więc jeśli chcesz to zajrzyj do nich klikając TUTAJ.

PRZYKŁADOWE ZDANIA Z „HAVE TO”

I HAVE TO GO NOW.

Muszę już iść.

 

HE HAS TO GO NOW.

On musi już iść.

 

WE HAVE TO DO IT.

Musimy to zrobić.

 

KATE HAS TO DO IT.

Kate musi to zrobić.

STOSOWANIE „HAVE TO” W PRAKTYCE

Zauważ, że wyrażenie tego warto używać nie tylko wśród znajomych, ale przede wszystkim w pracy, kontaktach biznesowych czy nawet z nowo poznanymi osobami. Jest ono o wiele grzeczniejsze niż popularne słowo MUST (musieć), ponieważ zostawia Twojemu rozmówcy przestrzeń (a przynajmniej jej pozór) na dobrowolne podjęcie działania. Pamiętam, że nawet kiedy jechałam w Stanach Zjednoczonych autem ze znajomymi i zatrzymała nas policja, to nawet ona zwracała się do nas właśnie za pomocą zwrotu HAVE TO, sugerując nam, że musimy pokazać im dokumenty i przestrzegać limitów prędkości 😉 Warto więc wiedzieć, że nawet w ekstremalnie formalnych sytuacjach zwrot ten może zdecydowanie ocalić Wam skórę i sprawić, że rozmowa będzie o wiele przyjemniejsza.

W kolejnych wpisach o HAVE TO szczegółowo omówię zastosowanie tej struktury w odniesieniu do przeszłości i przyszłości.

Stay tuned 😉

Kate