Dziś podpowiadam jak i kiedy poprawnie stosować poszczególne formy czasowników, ze szczególnym podkreśleniem różnicy między 2 a 3 formą czasownika czyli formą stosowaną w zdaniach twierdzących czasu Past Simple (II) lub tzw. Past Participle czyli III formą z tabelki czasowników nieregularnych. (Listę tych czasowników, razem z wersją audio możesz pobrać klikając TUTAJ) Zapraszam😁🇬🇧

https://youtu.be/NZWdy5epRkc

 

 PODSTAWOWA FORMA CZASOWNIKA (I) 🎯🤗

Zanim pokażę Ci różnicę między tzw. II a III formą czasownika z tabelki czasowników nieregularnych potrzebujemy małego wprowadzenia. Czasowniki czyli słówka opisujące czynności dzielą się w języku angielskim na tzw. czasowniki nieregularne i  czasowniki regularne (do tej drugiej grupy należą wszystkie czasowniki, których nie ma na liście czasowników nieregularnych czyli ponad 95% wszystkich angielskich czasowników). Czasowniki nieregularne, jak sama nazwa wskazuje wymagają pewnych ćwiczeń gdyż ich odmiana jest nieregularna, i co a tym idzie ich poszczególne formy nie zawsze są do siebie podobne. Pierwsza, podstawowa forma czasownika z tabelki czasowników nieregularnych to forma czasownika jaką widzisz w słowniku kiedy sprawdzasz znaczenie jakiegoś słówka. Może to być np. słówko DRIVE (którego główne znaczenie to kierować/prowadzić auto) Np.

I drive a car every day. (Jeżdzę/ Kieruję autem każdego dnia)

 ZDANIA TWIERDZĄCE W PAST SIMPLE czyli II FORMA CZASOWNIKA 🎯🤗

Druga forma czasownika, czyli jego forma przeszła jest stosowana w zdaniach twierdzących czasu PAST SIMPLE czyli wtedy kiedy mówimy o czymś co ktoś ZROBIŁ. Jeśli czasownik jest na liście czasowników nieregularnych to używamy wówczas 2 formy z tabelki (czyli formy PAST SIMPLE) natomiast jeśli czasownika nie ma na liście to dodajemy do niego po prostu końcówkę ___ED, np. LISTEN-> LISTENED, WATCH-> WATCHED, PLAY -> PLAYED). Dla przykładu, słówko DRIVE jest nieregularne powiem więc:

I drove a car last week. (Poprowadziłam auto/ Pojechałam (gdzieś) autem w zeszłym tygodniu)

Zauważ, że drugą czyli przeszłą formę czasownika stosujemy tylko tam gdzie nie ma DID (czyli w zdaniach twierdzących), ponieważ słowo DID (występujące w pytaniach, przeczeniach i krótkich odpowiedziach dotyczących czynności zakończonych) jest już formą przeszłą od słówka DO czyli ROBIĆ i to wystarczy by pokazać rozmówcy, że mowa o czynności już zakończonej.

✅  PAST PARTICIPLE, czyli 4 ZASTOSOWANIA III FORMY CZASOWNIKA  🎯🤗

Trzecia forma czasownika z tabeli/ listy czasowników nieregularnych, która dla czasowników regularnych brzmi i wygląda tak samo jak forma przeszła (czyli: czasownik + __ED) ma w języku angielskim 4 główne zastosowania. Wszystkie one podkreślają EFEKT, lub też FAKT „DOKONANIA” się jakiejś czynności   PRESENT PERFECT (czyli obecne doświadczenia życiowe)

I have driven a car (this week).

Mam już poprowadzone auto (w tym tygodniu).

[Poprowadziłam już auto w tym tygodniu.

PAST PERFECT (czyli dawne doświadczenia życiowe)

I had driven a car before I met you.

Miałam już poprowadzone auto zanim Cię spotkałam.

[Poprowadziłam auto zanim cię spotkałam]

III CONDITIONAL (czyli gdybanie na temat zakończonych sytuacji)

If I had driven a car yesterday, I wouldn’t have met you.

Gdybym wczoraj prowadziła auto, to bym Cię (wczoraj) nie spotkała

[Fakty: Nie prowadziłam auta więc Cię spotkałam, np. idąc piechotą]

THE PASSIVE VOICE (czyli strona bierna, podkreślająca co „jest” zrobione)

The car was driven yesterday.

Samochód był wczoraj poprowadzony/ jeżdżony.

[To formalna komunikacja, przydatna np. w biznesie kiedy podkreślam co się stało a nie czyja to była np. sprawka]

➡️ PROSTE? Jeśli jeszcze nie to miej proszę cierpliwość i wyrozumiałość dla siebie ponieważ, szczególnie III forma czasownika z tabelki czasowników nieregularnych wymaga sporej ilości ćwiczeń i odrobiny czasu by ją skutecznie opanować. Dlaczego tak jest? Dlatego, że stosujemy ją w tych obszarach komunikacji, które w języku polskim są prawie nieobecne lub których wręcz nie ma, co powoduje, że nasz umysł czasem odczuwa przy tych tematach lekkie zmęczenie czy „przeładowanie” materiału. Gwarantuję Ci jednak, że odrobina ćwiczeń może uczynić z Ciebie prawdziwego mistrza komunikacji.  Mocno trzymam za Ciebie kciuki🤗, Kate