Wielokrotnie w trakcie swoich warsztatów czy sesji zauważałam, że osoby uczące się języka angielskiego,czasem nawet te na co dzień posługujące się językiem angielskim, mylą często 2 główne Klucze codziennej Komunikacji w języku angielskim, czyli słowa takie jak TO DO (robić) oraz TO BE (być). Właśnie dlatego w tym wpisie podpowiem Ci jak i kiedy ich używać by unikać wielu błędów i nieporozumień w rozmowach w języku angielskim.

DO = ROBIĆ (Klucz Typowych Czynności*)


Słowo TO DO, które oznacza robić może być zwykłym czasownikiem sygnalizującym dosłownie „robienie” danej czynności (np. do sport – „robić” czyli uprawiać sport) lub stanowić tzw. Słowo Klucz, czyli tworzyć wypowiedzi z określonego obszaru tematycznego. W tym drugim znaczeniu słowo to jest czymś co nazywam Kluczem Typowych Czynności ponieważ słowo to odpowiada za tworzenie pytań, odpowiedzi i przeczeń związanych z typowymi, powtarzalnymi, stałymi czynnościami. Slowa DO używaj tylko w pytaniach i przeczeniach z czynnościami powtarzającymi się, typowymi, stałymi np.

Do you read books?

Czy czytasz książki?
Do you listen to music?

Czy słuchasz muzyki?

Nie używaj tego słowa z cechami czy opisami stanów emocjonalno-fizycznych. Mówiąc dokładniej, nie łącz tego słowa z przymiotnikami (np. tired, happy, ok). Stosuj je natomiast z czynnościami czyli czasownikami (takimi jak np. read, listen, go)


TO BE = BYĆ (Klucz Obecności*)

Słowo TO BE (być), to jedno z najważniejszych słów w języku angielskim, które dla ułatwienia nazwałam Kluczem Obecności ponieważ  pomaga Ci ono mówić o tym kim jesteś, jak się czujesz i/lub w jakim miejscu przebywasz. Oczywiście słowo to może występować w różnych formach (dopasowanych do osoby i czasu o jakim mowa) Jednak najważniejsze jest zapamiętanie jego podstawowych zastoswań, które wymieniłam powyżej gdyż to pozwoli Ci skuteczniej unikać nieporozumień w rozmowach.

(UWAGA -> słowo to odmienia się inaczej dla poszczególnych osób)

Słowa tego używaj więc mówiąc o sobie, swoich emocjach lub miejscach, w których przebywasz czyli z przymiotnikami opisującymi Twoje stany emocjonalne (np. happy, sad) lub fizyczne (tired/ hungry/ thirsty). Klucz Obecności możesz także stosować, kiedy informujesz rozmówcę w jakim miejscu jesteś – wówczas łącz go z rzeczownikiem stanowiącym nazwę miejsca w jakim przebywasz i koniecznie poprzedź ten rzeczownik słowem IN, które oznacza „w”  (np. in the park – w parku, in the shop – w sklepie, in the hotel – w hotelu etc.) Porównaj:

Are you happy?

Czy jesteś szczęśliwy?

I am sad.

Jestem smutny.

I am in the park.

Jestem w parku

Uwaga! Nie używaj tego słowa z samym czasownikiem w formie podstawowej – możesz to robić jedynie wtedy, kiedy mówisz o jakichś niedokończonych sytuacjach i czynnościach, jednak nawet wtedy potrzebujesz do czasownika TO BE dodać czynność z końcówką ING, o czym więcej pisałam w poście zatytułowanym: Jak stosować PRESENT CONTINUOUS? Jeśli chcesz zobacz go by skuteczniej  unikać typowych błędów w komunikacji.

Mam nadzieję,że ten wpis wiele Ci wyjaśnił – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czasowniku TO BE czyli BYĆ zobacz moje inny wpisy, np. 3 zastosowania czasownika TO BE (BYĆ).

Fajne? Kliknij w niebieski przycisk Facebook nad wpisem 🙂
Chcesz więcej? Zaglądaj do mojej Bazy Wiedzy 🙂

 


* Wyrażenia takie jak „Słowo Klucz”, „Klucz Obecności” oraz „Klucz Typowych Czynności” to autorski koncept Kate Kondratowicz i część systemu © The Map Method, który ułatwia błyskawiczną komunikację w języku angielskim. Wszelkie prawa, w tym także komercyjne stosowanie tych nazw bez pisemnej zgody autorki, zastrzeżone.