Wiele osób nie wie kiedy i jak stosować PRESENT CONTINUOUS dlatego w tym wpisie powiem Ci jak na 3 sposoby możesz prosto i skutecznie stosować właśnie ten czas.  W innym wpisie pisałam o tym jak mówić o czynnościach wykonywanych w chwili obecnej więc jeśli masz ochotę to odszukaj ten wpis w mojej Bazie Wiedzy ZANIM zaczniesz czytać dalej 🙂  Dziś dokładam bowiem kolejny element układanki czyli 3 praktyczne zastosowania tzw. PRESENT CONTINUOUS w codziennej komunikacji. Wiele osób nawet ich sobie nie uświadamia, a warto bo zdecydowanie ułatwią Ci zrozumienie innych. Porównaj:

CZYNNOŚCI TRWAJĄCE W DANYM MOMENCIE

I AM READING A BOOK NOW.
(Teraz) jestem w trakcie czytania książki
(W tej chwili) czytam książkę

 

CZYNNOŚCI NIEDOKOŃCZONE/ (TRWAJĄCE OBECNIE)

I AM READING A BUSINESS BOOK.
Czytam (jakąś) książkę biznesową (np. w tym tygodniu/miesiącu etc)

 

CZYNNOŚCI PRZEMYŚLANE I ZAPLANOWANE/ (100% PRZYSZŁOŚĆ)

I AM READING THE BOOK NEXT WEEK.
„Czytam” tę książkę w przyszłym tygodniu.(już to zaplanowałam)


Zauważ, że różnica między pierwszym a drugim przykładem jest taka, że w pierwszym jestem w trakcie wykonywania jakiejś czynności w chwili mówienia, w drugim czynność ta trwa, jednak niekoniecznie w chwili gdy o niej mówię. (Kiedy przeczytam tą książkę zacznę czytać inną więc jest to coś tymczasowego co wykonuję w wolnych chwilach np. w danym tygodniu/miesiącu) Natomiast w trzecim, ostatnim przykładzie mówię o sytuacji, która najczęściej dotyczy poważniejszych przemyślanych planów, których realizacji jestem 100% pewna – w tym sensie opcja ta jest podobna do polskiego „Lecę na wakację / Spotykam się z przyjaciółmi etc.” np. w przyszłym tygodniu. Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze prostszy sposób mówienia o planach to koniecznie zobacz mój wpis pt. na temat słów WILL, PROBABLY i DEFINITELY, gdyż dokładnie pokazuję tam jak prosto mówić o przyszłości by zrozumiał Cię nawet ktoś, kto podobnie jak Ty nie jest native speakerem, a jedynie uczył się tego języka jako obcego. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z 3 zastosowań czasu Present Continuous jakie omówiłam w tym wpisie 🙂

Jeśli masz ochotę na więcej praktycznych porad możesz też zobaczyć mój Kurs on-line, który pomoże Ci zacząć mówić po angielsku lub odświeżyć najważniejsze aspekty codziennej komunikacji nawet w  miesiąc. Kurs znajdziesz klikając w zakładkę Angielski w Miesiąc?

Do zobaczenia w kolejnych wpisach 

Stay tuned,
Kate