Wielu z Was pyta mnie czy mówić NORMAL czy NORMALLY? Jak i kiedy stosować te dwa słowa🙂? Ponieważ to ważny aspekt codziennej komunikacji dziś opowiem o tym nieco więcej. Warto zapamiętać, że zasada ta dotyczy nie tylko słów NORMAL czy NORMALLY, ale też wielu innych angielskich przymiotników i przysłówków, czyli słów które opisują rzeczy oraz działania. Zainteresowany/a? Czytaj dalej.

Przydatne?

Kliknij niebieski przycisk nad wpisem i udostępnij komuś, kogo może to zaciekawić 

NORMAL (normalny/a, zwykły/a)

To przymiotnik, czyli słowo określające przymioty/cechy jakiejś rzeczy, miejsca lub osoby. Łącz to słowo z RZECZOWNIKAMI  Np.

IT’S A NORMAL DAY.
To jest zwykły/ normalny dzień.

IT’S A NORMAL COFFEE.
To jest zwykła/normalna kawa.

IT’S A NORMAL OFFICE.
To jest zwykłe/normalne biuro.

Inne przykłady przymiotników (są ich de facto setki) to np: BEAUTIFUL, NICE, INTERESTING, AMAZING etc. Również wstawiłbyś/ wstawiłabyś je w tym samym miejscu w zdaniu, czyli PRZED rzeczą/ rzeczownikiem jaki opisujesz 🙂

 

NORMALLY (normalnie)

To przysłówek, czyli słowo określające sposób w jaki coś robisz. Łącz to słowo z czynnościami czyli z CZASOWNIKAMI. Pamiętaj, że jeśli słowo to opisuje to jak coś robisz to najczęściej wstawisz je ZA czasownikiem/czynnoscią. np.

I SPEAK ENGLISH NORMALLY.
Ja zwyczajnie/normalnie mówię po angielsku.

SHE WORKS NORMALLY.
Ona pracuje normalnie.

UWAGA!

Kiedy słowo to (np. NORMALLY/ USUALLY) opisuje częstotliwość z jaką coś robisz (a nie sposób) to mówiąc gramatycznie staje się przysłówkiem częstotliwości czyli występuje przed czynnością/ czasownikiem. np.

I NORMALLY SPEAK ENGLISH FAST.
Ja zazwyczaj/ normalnie mówię po angielsku szybko.

SHE CAN’T NORMALLY WORK.
Ona zazwyczaj/normalnie nie może pracować.

KOŃCÓWKA -LY

Jak zapewne zauważyłaś/eś na bazie powyższych przykładów, końcówka -LY „tworzy” większość przysłówków, czyli słów opisujących sposób w jaki wykonujesz czynności. Jak to się dzieje? To proste:

 


 

_____________(PRZYMIOTNIK) + LY = PRZYSŁÓWEK

 


 

PRZYKŁADY:

BEAUTIFUL + LY = BEAUTIFULLY

NICE + LY = NICELY

INTERESTING + LY = INTERESTINGLY

EFFECTIVE + LY = EFFECTIVELY

AMAZING + LY = AMAZINGLY 

Zauważ, że słowa z pierwszej kolumny (np. beautiful, nice, effective) opisują rzeczy, natomiast z drugiej (np.beautifully, nicely, effectively) sposób ich wykonywania czyli działania. Oczywiście istnieje też wąska grupa przysłówków, które powstają bez końcówki -LY, ale to już temat na inną okazję. Jeśli chcesz jednak dowiedzieć się nieco więcej możesz przeczytać także wpis pt. QUICK czy FAST? a może QUICKLY?