quick vs fast, jak powiedziec szybko po angielsku, quickly czy fast, quick czy fast, kiedy przymiotnik a kiedy przyslowek

Co różni od siebie słowa QUICK i FAST? Jak i kiedy ich używać? Jeśli zastanawiasz się jak robić to poprawnie to ten wpis powinien Ci wiele wyjaśnić. Pamiętaj,że zawarte w nim informacje są jedynie ogólną tendencją i nie zawsze będą idealnie pasować do danej sytuacji. Poniższe podpowiedzi mają jedynie na celu pomóc Ci płynniej poruszać się w komunikacji.

QUICK = SZYBKI (CZAS REAKCJI)

To słowo jest przymiotnikiem i zazwyczaj odnosi się do rzeczowników i do tego jak szybko coś się dzieje w zakresie czasu i szybkości reakcji jakie są do tego potrzebne. Chodzi więc głównie o to ile czasu coś potrwa, a nie o tempo ruchu. Mówiąc prościej, używaj QUICK gdy chodzi o czas reakcji a nie fizyczny ruch. Powiesz np.

I need a quick answer. (Potrzebuję szybkiej odpowiedzi.)

I took a quick glance at the contract. (Szybko rzuciłam okiem na kontrakt.)

Let’s have a quick chat. (Porozmawiajmy chwilę.)

FAST = SZYBKI (PRĘDKOŚĆ/ DYSTANS)

To słowo to także przymiotnik i zazwyczaj określa jak szybko (w zakresie tempa/ prędkości/ ruchu itp.) coś się dzieje. Nacisk pada na tempo w jakim coś się wydarzy, a nie na czas reakcji. Mówiąc prościej, używaj tego słowa, kiedy opisujesz coś związanego z fizycznym ruchem i jego tempem/ prędkością.

I’ve got a fast car. (Mam szybki samochód.)

You shouldn’t eat so much fast-food. (Nie powinieneś jeść tyle fast-foodów)

Zwróć uwagę,że wyrażenie „fast-food” odnosi się głównie do tego, że jedzenie tego typu jest przygotowywane z zawrotną prędkością, mimo, że teoretycznie wymaga wykonania wielu czynności. Dlatego właśnie kiedy w grę wchodzi prędkość oraz „dystans” jaki mamy do pokonania, najczęściej używamy słówka FAST.

PORÓWNAJ:

Don’t be so fast.

-> (Nie bądź taki szybki = np. nie biegnij tak szybko, nacisk na tempo/prędkość z jaką biegasz.)

Don’t be so quick to judge.

-> (Nie bądź taki szybki w ocenianiu innych. = np. nie oceniaj pochopnie, nacisk na czas reakcji.)

She’s quick to answer/ forget.

-> (Ona szybko odpowiada/ zapomina = zapominanie lub umiejętność odpowiedzi są cechą wewnętrzną)

Jeśli masz ochotę na więcej konkretnych przykładów i wiedzy na temat przysłówków, czyli słówek takich jak QUICKLY czy FAST, to zobacz mój kolejny wpis, gdzie dokładniej tłumaczę jaka jest różnica między słowami QUICKLY i FAST.