Kiedy zadajesz proste pytania na temat ZAKOŃCZONYCH już czynności, wystarczy, że zaczniesz od tzw. Klucza Czynności Zakończonych, czyli DID, a następnie użyjesz osoby i czynności w formie podstawowej co widać na załączonym obrazku 🙂  Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś lub nie zrobiłaś zajrzyj też do mojego wpisu na temat pytań o czynności typowe, powtarzalne ponieważ pomoże Ci to jeszcze lepiej zrozumieć i swobodniej stosować tę wiedzę.

Did you drink , pytania o przeszlosc po angielsku, did, pytania z did, jak pytac o czynnosci zakonczone, past simple,, pytania w past simple

 

UWAGA

Zauważ, że na pytania o czynności zakończone odpowiadamy słowem pytającym, czyli tzw. Kluczem Czynności Zakończonych, a nie samą nazwą czynności, której dotyczy pytanie. To bardzo ważne ponieważ w języku polskim obowiązuje zupełnie inna zasada, która może powodować nieporozumienia i utrudniać Ci komunikację z obcokrajowcami. Spójrz proszę i przećwicz poniższy schemat.

DID you _________ (last week)?

v Yes, I DID.

x No, I DIDN’T.

Zwróć uwagę, że słowo DID to forma przeszła od słowa DO, które oznacza robić. Ponieważ „zaznaczyłeś” już, że pytasz o przyszłość gdyż użyłeś formy przeszłej (=DID), to czynność o którą pytasz jest w formie podstawowej, dlatego powiesz np.

DID you drink coffee (last week)?                                             Czy piłeś/aś kawę (w zeszłym tygodniu)?

v Yes, I DID.                                                                v Tak, piłam/em.

x No, I DIDN’T.                                                            x Nie, nie piłam/em.

TYPOWE OKREŚLENIA CZASU

Jeśli masz ochotę, na końcu wypowiedzi możesz dodać określenie czasu typowe dla czasu dokonanego (Past Simple). Tych określeń jest oczywiście o wiele więcej, ale o tym napisze przy innej okazji :). Zwróć też uwagę, że w języku angielskim wyrażenia te nie wymagają już dodawania żadnego przyimka czyli odpowiednika polskiego słowa „w”. Np. wyrażenie LAST WEEK oznacza więc zarówno „zeszły tydzień” jak i „w zeszłym tygodniu”. Zauważ, że określenia te niemal zawsze stawiamy na końcu wypowiedzi (czyli na końcu zdania lub pytania).

LAST WEEK = w zeszłym/ w ostatnim tygodniu

LAST MONTH = w zeszłym / w ostatnim miesiącu

LAST YEAR = w zeszłym / w ostatnim roku

YESTERDAY = wczoraj

(5 minutes/ hours/ days) AGO = (5 minut/ godzin/ dni) temu

Jak unikać typowych błędów?

To proste. Ponieważ Klucz Czynności Zakończonych, a więc DID jest już formą przeszłą, która „informuje” rozmówcę, że pytasz o coś zakończonego, czynność, której dotyczy pytanie pozostaje zawsze w formie podstawowej, czyli bez żadnych końcówek. Warto o tym pamiętać ponieważ wiele osób popełnia błędy, używając w pytaniach o czynności zakończone czasowników w formie przeszłej, a te występują jedynie w zdaniach twierdzących. Jeśli chcesz, możesz pobrać darmowy kurs audio czasowników nieregularnych, który udostępniam tutaj by pomóc Ci jeszcze skuteczniej mówić na temat tego co wydarzyło się w przeszłości.

Chcesz więcej?

Zobacz jak mówić o tym co robiłeś układając pełne zdania twierdzące (>>kliknij tutaj<<).

Uważasz ten wpis za przydatny?

Koniecznie powiedz o nim innym – wystarczy,kliknąć w przycisk z napisem FACEBOOK nad wpisem i udostępnić go znajomym 🙂

Stay tuned,

Kate