Wiele osób zastanawia się jak mówić o czynnościach zakończonych, czyli o tych sytuacjach, w których coś się wydarzyło, coś zrobiłaś lub zrobiłeś i temat jest już całkowicie zamknięty. (Nie da się zmienić przeszłości). Dziś krótko i konkretnie o tym opowiem ponieważ osoby uczące się języka angielskiego często nie wiedzą o co w tym chodzi i kiedy używać końcówki ___ED a kiedy tak zwanych czasowników nieregularnych czyli drugiej formy z tabelki czasowników nieregularnych. Już wyjaśniam.

 

MÓWIENIE O CZYNNOŚCIACH ZAKOŃCZONYCH

Kiedy mówisz o tym co się wydarzyło w przeszłości, najczęściej potrzebujesz tzw. PAST SIMPLE, czyli czasu przeszłego prostego, który w skrócie służy do mówienia o tym co się już skończyło, czyli o jakichś faktach z przeszłości. Mogą to być zarówno czynności i sytuacje, które zdarzyły się raz, jak i te, które miały miejsce wielokrotnie. Istotne jest jednak to, że już ich nie „cofniesz” – nie da się zmienić przeszłości. Więcej o tym jak zadawać pytania na temat takich czynności pisałam przy innej okazji, choćby wpisie pod tytułem: Jak pytać o czynności zakończone? (>>>kliknij tutaj <<<). Dziś skupmy się tylko na czynnościach dokonanych, czyli tych, które faktycznie miały miejsce.

CZASOWNIKI REGULARNE I NIEREGULARNE

Kiedy chcesz powiedzieć,że ktoś coś zrobił w przeszłości to jest to bardzo proste. W przypadku zdań twierdzących, czyli tych które mówią o tym co ktoś zrobił, lub co się wydarzyło są dwie możliwości. Pierwsza dotyczy sytuacji kiedy słowo (czasownik/ czynność), o którym mowa należy do tzw. czasowników regularnych (W grupie tej jest ponad 95% angielskich czasowników). Jeśli tak jest wystarczy,że do czynności, czyli czasownika dodasz końcówkę _ED, np.:

I watch films (every month). Oglądam filmy (co miesiąc).

I watched films (last month). Oglądałam/em filmy (w zeszłym miesiącu)

I listen to music (every week).( Co tydzień) słucham muzyki.

I listened to music (last week). Słuchałam/em muzyki (w zeszłym tygodniu.)

I visit a lot of countries( every year). (Każdego roku) odwiedzam wiele krajów. 

I visited Cambodia,Thailand and Russia last year. (W zeszłym roku) odwiedziłam Kambodźę, Tajlandię i Rosję.

Proste, nieprawdaż :)? Pamiętaj proszę, że tę końcówkę dodajemy tylko w zdaniach twierdzących, czyli tych, w których nie ma tzw. Klucza Czynności Zakończonych czyli słowa DID.

CZASOWNIKI NIEREGULARNE (IRREGULAR VERBS)

Druga możliwośc dotyczy sytuacji, w których czynność, czyli czasownik o jakim mówisz należy do tak zwanych czasowników nieregularnych. Do grupy tej zalicza się około 200-300 czasowników, które są dość popularne w języku angielskim. Ponieważ jednak w typowych, codziennych sytuacjach nie korzysta się z większości z nich, sugeruję na początek zapoznać się z listą około 80 takich czasowników, którą możesz za darmo pobrać klikając >>tutaj<<. Przygotowałam ją dla Ciebie w formie PDF i nagrania MP3 po to byś nie tylko zobaczył jak czasowniki te wyglądają w praktyce czyli w typowym zdaniu, ale też miał lub miała okazje usłyszeć ich wymowę w wykonaniu native speakerów, co pomoże Ci skutecznie osłuchać się z językiem angielskim 🙂 Kiedy zakończona już czynność (czasownik), o której mówisz jest „nieregularna” stosuj po prostu II formę z tabelki czasowników nieregularnych co może wyglądać następująco:

I am in the office (every day). (Codziennie) jestem w biurze. 

I was in the office (yesterday). (Wczoraj) byłam/em w biurze.

I go to work (every week). (Każdego tygodnia) chodzę do pracy.

I went to work (last week). (W zeszłym tygodniu) poszłam/ poszedłem do pracy.

Pamiętaj, że zarówno w przypadku czasowników regularnych, jak i w przypadku czasowników nieregularnych ich formę przeszłą (czyli końcówkę___ED lub II formę z tabelki) stosuje się TYLKO w ZDANIACH TWIERDZĄCYCH, czyli wszędzie tam gdzie NIE MA tzw. Klucza Czynności Zakończonych (czyli słowa DID, które samo w sobie już zawiera czas przeszły). Jestem pewna, że jeśli trochę to poćwiczysz, świetnie dasz sobie radę 🙂

Stay tuned,

Kate