Jak nieco bardziej elegancko wyrażać opinie na dowolny temat w języku angielskim? Dziś pokażę Ci jak to zrobić w czasie teraźniejszym, czyli jak mówić, że według Ciebie, Twoim zdaniem coś jest jakieś. W dwóch kolejnych wpisach podpowiem Ci też jak to robić w odniesieniu do przyszłości (KLIKNIJ TUTAJ) oraz jak to robić w odniesieniu do przeszłości (KLIKNIJ TUTAJ), jednak dla niecierpliwych załączam mini MAPKĘ opartą o mój autorski system (© The MAP Method), który opracowałam by pomóc Ci skuteczniej poruszać się po angielskich czasach.

Trochę tego dużo, ale zależy mi abyś miał lub miała szybki dostęp do tych informacji  bo dzięki temu błyskawicznie nauczysz się wyrażać swoje opinie na różne tematy czy sytuacje, i to zarówno te, które już się zakończyły jak i te które dopiero przed Tobą.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat innego sposobu wyrażania opnii? Warto zerknąć także na mój poprzedni wpis na temat 3 kroków do lepszych rozmów w języku angielskim. Znajdziesz go klikając tutaj.


Przydatne? Udostępnij 🙂


TWOJE OBECNE OPINIE NA DANY TEMAT

Mówiąc krótko, kiedy chcesz powiedzieć, że UWAŻASZ COŚ lub KOGOŚ za JAKIEŚ warto stosować zwrot:


 FIND (SOMETHING/ SOMEBODY) + PRZYMIOTNIK

UWAŻAĆ (COŚ/ KOGOŚ) za jakieś/jakiegoś)


 

Oczywiście, wyrażenie to łączymy z osobą i odpowienią  formą, o czym przekonasz się czytając i analizując poniższe wypowiedzi:

I FIND IT + _____________ (PRZYMIOTNIK/ CECHA)

Ja uważam, że to jest …..

 

I FIND IT INTERESTING./ BORING/ BEAUTIFUL/ MOTIVATING….

Ja uważam, że to jest interesujące/ nudne/ piękne/ motywujące

I FIND IT ALARMING./ DIFFICULT/ EASY/ NEGATIVE/ POSITIVE

Ja uważam, że to jest alarmujące/ trudne/ łatwe / negatywne/ pozytywne

I FIND IT OK

Ja uważam, że to jest ok.

PRZECZENIA

Kiedy mówisz, że coś nie jest według Ciebie lub osób takich jak YOU/WE/THEY jakieś, np.,że nie uważasz tego za w porządku (OK) stosuj poniższy schemat zdania:

I DO NOT FIND IT OK.

Ja nie uważam tego za właściwe/ dobre/ w porządku.

Kiedy natomiast mówisz, że osoby takie jak HE/ SHE/ IT nie uważają czegoś za jakieś, pamiętaj aby do słowa klucza (czyli DO) dodać końcówkę -S (ES), co będzie wyglądać następująco:

SHE/ HE DOES NOT FIND IT OK.

Ona/On nie uważa tego za właściwe/ dobre/ w porządku.

Więcej na temat dodawania końcówki -S lub -ES w przypadku osób takich jak HE/ SHE/ IT pisałam we wcześniejszych wpisach. Jeśli chcesz dowiedzieć się o co w tym dokładnie chodzi KLIKNIJ TUTAJ.

PYTANIA O OPINIE

Natomiast pytając kogoś o jego obecną/ ogólną opinię na jakiś temat możesz zrobić to następująco:

DO YOU FIND IT OK? (Czy według Ciebie to jest OK?/ Czy uważasz to za OK?)

YES, I DO (Tak, tak uważam) // NO, I DON’T (Nie, nie uważam tak)

Oczywiście powyższe schematy wypowiedzi są takie same dla większości osób – wystarczy, że słowo „I” czyli „ja” zamienisz na YOU/ WE/THEY 🙂

W odniesieniu do osób takich jak HE/ SHE/ IT schemat ten uzupełnij o końcówkę -S (ES), co będzie wyglądać następująco:

DOES SHE FIND IT OK? (Czy według niej to jest OK?/ Czy ona uważa to za OK?)

YES, SHE DOES (Tak, tak uważa) // NO, SHE DOESN’T (Nie, ona tak nie uważa)

Więcej na temat pytań o typowe czynności wykonywane przez osoby takie jak HE/SHE/IT możesz dowiedzieć się klikając TUTAJ.

Proste?

Mam nadzięję, że pomogłam. Teraz czas na Ciebie 😉 Kliknij w niebieski przycisk nad tym wpisem i udostępnij go innym – w ten sposób pomożesz im skuteczniej mówić po angielsku 🙂 Na tym nie koniec 🙂 Pomyśl proszę o kilku przedmiotach lub sytuacjach i wypowiedz się na ich temat z pomocą tego wyrażenia 🙂 Jestem pewna, że świetnie Ci pójdzie 🙂