Jak nieco bardziej elegancko wyrażać opinie na dowolny temat w języku angielskim? Dziś pokażę Ci jak to zrobić w czasie przeszłym, czyli jak mówić, że według Ciebie, Twoim zdaniem coś było jakieś. W kolejnym wpisie pokażę Ci też jak to zrobić w odniesieniu do przyszłości, jednak dla niecierpliwych załączam mini MAPKĘ opartą o mój autorski system (© The MAP Method), który opracowałam by pomóc Ci skuteczniej poruszać się po angielskich czasach. Dzięki niej już teraz możesz podejrzeć jak to robić w 3 głównych czasach angielskich. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat podstawowych angielskich czasów i tego jak mówić o najważniejszych obszarach życia po angielsku? Zobacz mój kurs Angielski w Miesiąc (KLIKNIJ TUTAJ). W kilkunastu wygodnych i prostych modułach video (dostępnych on-line) pokazuję Wam w nim sekrety językowe, które sprawią, że błyskawicznie zaczniesz o wiele więcej mówić i rozumieć po angielsku.


Przydatne? Udostępnij 🙂


TWOJE DAWNE OPINIE NA DANY TEMAT  (OPINIE DOTYCZĄCE PRZESZŁOŚCI)

Mówiąc krótko, kiedy chcesz powiedzieć, że UWAŻAŁEŚ COŚ lub KOGOŚ za JAKIEŚ, lub, że UWAŻASZ, ŻE BYŁO TO JAKIEŚ warto stosować zwrot:


OSOBA +  FOUND (SOMETHING/ SOMEBODY) + PRZYMIOTNIK

UWAŻAĆ (COŚ/ KOGOŚ) za jakieś/jakiego)


 

Oczywiście, wyrażenie to łączymy z osobą i powyżej zaznaczoną formą (FOUND) tylko w zdaniach twierdzących, o czym przekonasz się czytając i analizując poniższe wypowiedzi:

Mówiąc o tym co uważałeś/ sądziłeś/ myślałeś na dany temat w przeszłości, w związku z jakąś sytuacją, osobą czy rzeczą, zastosujesz dokładnie ten sam wzrot, ale „cofniesz” go do przeszłości, czyli do okresu, którego de facto dotyczy Twoja wypowiedź. Ponieważ czasownik FIND (który w  swoim podstawowym znaczeniu oznacza „znajdować”) jest nieregularny, to podam Ci jego formę przeszłą (FOUND). Listę innych nieregularnych czasowników możesz pobrać za darmo TUTAJ (PDF + MP3 byś mógł ćwiczyć poprawną wymowę tych słów). OK, sprawdźmy jak wyglądałoby to w praktyce:

I FOUND IT + _____________ (PRZYMIOTNIK/ CECHA)

Ja uważałam/em, że to jest …..

 

I FOUND IT INTERESTING./ BORING/ BEAUTIFUL/ MOTIVATING….

Ja uważałam/em, to za interesujące/ nudne/ piękne/ motywujące

I FOUND IT ALARMING./ DIFFICULT/ EASY/ NEGATIVE/ POSITIVE

Ja uważałam/em, to za alarmujące/ trudne/ łatwe / negatywne/ pozytywne

I FOUND IT OK.

Ja uważałam/em to za (właściwe/dobre/ok)

UWAGA!

Kiedy mówisz, że nie uważałeś/aś czegoś za jakieś, np. za OK, stosuj poniższy schemat (z podstawową formą słowa FIND)

I DIDN’T FIND IT OK.

Ja nie uważałem/am tego za właściwe/ dobre/ w porządku.

Kiedy natomiast zadajesz pytanie o to czy ktoś uważał coś za jakieś, pamiętaj aby stosować słowo DID oraz także podstawową formę czasownika, czyli FIND:

DID YOU FIND IT OK? (Czy według Ciebie to było OK?/ Czy uważałeś, że to było OK?)

YES, I DID (Tak, tak uważałem) // NO, I DIDN’T (Nie, nie uważałem aby tak było)

Oczywiście schematy powyższych zdań są takie same dla wszystkich osób, bez względu na to o kim mowa (np. HE/SHE/THEY/ WE/ YOU)

Proste?

Zauważ, że tam gdzie masz słówko DID (czyli przeczenia/ pytania) tam słówko FIND pozostaje w formie podstawowej 🙂 Wystarczy to trochę poćwiczyć a na pewno dasz sobie radę. Więcej mówię o tym w innych swoich wpisach na blogu oraz w kursie Angielski w Miesiąc dostępnym on-line, więc jeśli chcesz zdobądź go już teraz i zacznij mówić i rozumieć więcej (KLIKNIJ TUTAJ po więcej szczegółów).

Mam nadzięję, że pomogłam. Pomyśl proszę o kilku przedmiotach lub sytuacjach i wypowiedz się na ich temat z pomocą tego wyrażenia 🙂 Jestem pewna, że świetnie Ci pójdzie 🙂