Dziś wpis z nieco innej beczki czyli z mojej ukochanej etymologii angielskich słów. Pokażę Ci w nim co znaczy angielskie słowo DIFFICULT oraz co etymologia tego słowa ma wspólnego ze skuteczną nauką, także języka angielskiego. Nie wiem jak Ty, ale ja po latach długich poszukiwań i błędów przekonałam się, że warto wiedzieć co może mi skrócić drogę do celu, także w zakresie nauki języków obcych. Etymologia angielskich słów często bardzo się w tym zakresie przydaje ponieważ nie tylko ułatwia mi skojarzenie czy zapamiętanie jakiegoś słowa, ale też pomaga mi szybko i poprawnie stosować tę wiedzę w praktyce.
DLACZEGO NAUKA JĘZYKA BYWA „TRUDNA”?
Rzymski filozof, Seneka już w pierwszym wieku naszej ery odkrył bardzo ciekawą rzecz na temat powodów dla których rzeczy wydają się nam trudne. Według mnie jego słowa, które cytuję poniżej bardzo trafnie oddają także „problem” nauki języka, z jakim niepotrzebnie zmaga się latami wiele osób. Seneka stwierdził bowiem, że robienie rzeczy wiąże się nie z tym, że są one trudne lub łatwe, ale z naszą wewnętrzną odwagą. Według niego „trudności” jakie napotykamy w różnych tematach często bywają jedynie pozorne i wynikają z tego, że zamiast śmiało i zdecydowanie przejść do rzeczy tracimy czas i energię na strach i wymówki związane z daną kwestią.
„To nie jest tak, że nie mamy odwagi robić rzeczy dlatego, że są trudne.
Rzeczy są trudne bo brak nam odwagi się nimi zająć.”
(Seneka, tłumaczenie K.Kondratowicz)
PRAWDZIWE ZNACZENIE SŁOWA DIFFICULT
Ciekawe jak jest z tym u Ciebie? Zgadzasz się ze słowami Seneki?
Czy wiedziałeś, że słowo DIFFICULT (trudny) pochodzi od XIV-wiecznego DIFICILIS, które w odniesieniu do osób oznaczało kogoś, kogo trudno zadowolić? Może więc zamiast narzekać na trudny nauki języka warto poszukać prostych rozwiązań lub kogoś kto już zmierzył się z tematem i może podpowiedzieć Ci jak unikać lat niepowodzeń i językowych zmagań? Oczywiście możesz też, tak jak ja inwestować kolejne lata swojego życia (u mnie ta droga trwa już ponad 25 lat ) by tę wiedzę samodzielnie zdobyć – ja niestety nie miałam tyle szczęścia by uzyskać dostęp do tego co naprawdę działa w języku od ręki gdyż większość podręczników czy materiałów do nauki języka zawierało „szkolne” a nie życiowe rozwiązania i wskazówki. Dziś wciąż mam nadzieję, że wiele się zmieniło w tym temacie więc o wiele prościej jest znaleźć coś co Cię zadowoli i spełni Twoje oczekiwania językowe. Zamiast żmudnych, nudnych poszukiwań masz przecież wszystko niemal pod ręką – YouTube z milionami angielskich filmików, mnóstwo ciekawych portali z angielskimi artykułami na wyciągnięcie ręki, a do tego masę aplikacji do nauki języka, które pomogą Ci odkryć radość skutecznej komunikacji w języku angielskim.
ODDALASZ się czy PRZYBLIŻASZ do językowego celu?
Słowo DIFFICULT sugerowało także pierwotnie „oddalenie, zatracenie” (DIS-) tego co „proste” (łac. FACILIS) lub (w kontekście człowieka) tego co „elastyczne”. Może warto zastanowić się czy dana struktura/ słówko/ schemat oddala Cię od skutecznej komunikacji z innymi czy może Cię do niej przybliża? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat przeczytaj mój wpis na temat strategii KISS (>>kliknij tutaj<<). Wyjaśniam w nim jak i dlaczego możesz szybciej i skuteczniej mówić po angielsku 🙂 To bardzo przydatne i według mnie ważne.
Właśnie dlatego życzę zarówno Wam i sobie więcej elastyczności, czy to w nauce języka, czy w komunikacji z innymi. Według mnie zbyt często utrudniamy sobie życie zasłaniając się „trudnym” słówkiem czy strukturą tylko po to by brzmieć „mądrzej” i mieć kolejny powód dla którego strach się odezwać czy działać kiedy wokół pełno głodnych nas ludzi i spraw.
Stay tuned,
Kate