Wiele osób nie wie kiedy i jak poprawnie stosować czasy PRESENT CONTINUOUS, PAST CONTINUOUS czy FUTURE CONTINUOUS dlatego w tym wpisie krótko i rzeczowo podsumuję Wam najważniejsze rzeczy które łączą te czasy oraz podpowiem w jaki sposób prosto i skutecznie możecie je stosować by mówić o czynnościach lub sytuacjach niedokończonych.

KIEDY UŻYWAĆ CZASÓW CONTINUOUS?

W codziennej komunikacji najczęściej przydają się tzw. Present Contiunuous oraz tzw. Past Continuous. Obydwa te czasy podobnie jak ich „przyszły” odpowiednik dotyczą sytuacji NIEDOKOŃCZONYCH, TRWAJĄCYCH w określonym momencie.

PRESENT CONTINUOUS

Ten czas dotyczy sytuacji niedokończonych, trwających w danej chwili lub „obecnie”, a także 100% pewnych planów na przyszłość. Więcej na temat praktycznego zastosowania tego czasu znajdziesz we wpisie pt. Jak stosować PRESENT CONTINUOUS (Kliknij w niebieski tekst). Tu jedynie krótko pokażę Ci co odróżnia go od pozostałych czasów „Continuous”. Porównaj:

I AM WRITING A FB POST NOW.
W tej chwili piszę posta na FB.

I AM GOING ON HOLIDAYS THIS WEEK.
W tym tygodniu wyjeżdżam na urlop.


STRUKTURA PRESENT CONTINUOUS:

OSOBA + TO BE* + CZYNNOŚĆ + ING

Uwaga!
Pamiętaj, że czasownik TO BE zawsze musisz dopasować formą do osoby (I am, You are etc)

PAST CONTINUOUS

Drugi najczęściej stosowany czas niedokończony to tzw. Past Continuous. Zauważ, że jego struktura i funkcja jest bardzo podobna do sposobu mówienia o czynnościach, które trwają obecnie. Jedyna zmiana to „przysłowiowy krok wstecz”, do przeszłości, a dokładniej mówiąc do formy przeszłej czasownika TO BE. Zmiana formy na WAS lub WERE wynika z tego, że informujesz rozmówcę, że BYŁAŚ/EŚ lub, że ktoś BYŁ w trakcie wykonywania jakiejś czynności w danym momencie (a nie,że robi ją w tej chwili). Porównaj:

I WAS WRITING A FB POST WHEN YOU CALLED.
Pisałam posta na FB kiedy zadzwoniłaś/eś.

I WAS GOING ON HOLIDAYS WHEN I MET KATE.
Byłam w drodze na wakacje kiedy spotkałam Kate.


STRUKTURA PAST CONTINUOUS:

OSOBA + WAS/WERE* + CZYNNOŚĆ + ING

Uwaga!
Pamiętaj, że czasownik WAS łączy się z osobami takimi jak: I /HE/SHE/IT (ja/on/ona/ono) natomiast pozostałe osoby wymagają formy WERE. Zawsze stosuj formę dopasowaną do osoby (I was, You were… etc)

 

FUTURE CONTINUOUS

Na koniec coś rzadziej stosowanego. Może Ci się jednak przydać kiedy będziesz mówić, że „będziesz” w trakcie wykonywania jakiejś czynności o konkretnej godzinie lub w konkretnym momencie w przyszłości. Kiedy natomiast chcesz krótko powiedzieć o swoich planach zobacz wpis pod tytułem: Jak mówić o planach, decyzjach i chęciach?

Jeśli dobrze się przyjrzysz to zauważysz, że podobnie jak inne czasy CONTINUOUS także ten wymaga zastosowania czynności z końcówką ING oraz czasownika BYĆ. Uproszczenie polega na tym,że bez względu na to o kim mówisz, czasownik TO BE pozostanie taki sam dla wszystkich osób. Kolejna różnica polega na tym, że ponieważ czas ten odnosi się do przyszłości potrzebujesz wykonać przysłowiowy „krok w przód” czyli dodać do wypowiedzi słowo WILL, które nazywam Kluczem Przyszłości. Słowo WILL informuje bowiem rozmówcę,że wypowiedź dotyczy przyszłości. Porównaj:

I WILL BE WRITING A FB POST (AT 3.30)
O 15.30 będę w trakcie pisania posta na FB.

I WILL BE GOING ON HOLIDAYS THEN.
Będę wtedy w drodze na wakacje.

(Zauważ, że słowo THEN oznacza WTEDY i odnosi się do jakiegoś konkretnego momentu w przyszłości)


STRUKTURA FUTURE CONTINUOUS:

OSOBA + WILL BE + CZYNNOŚĆ +ING

Proste?
Wiem, wiem – to już bardziej wymagający temat, ale wierzę, że przy odrobinie cierpliwości świetnie dasz sobie radę 🙂

Fajne? Łapka w górę
Przydatne – udostępnij, komuś komu to się przyda
Masz pytania? Wpisz je w komentarzu

Chcesz więcej?
Zobacz inne wpisy w mojej Bazie Wiedzy. Znajdziesz je klikając tutaj: katekondratowicz.com