Czy wiesz, że czasownik HAVE to obok czasownika TO BE czyli BYĆ jeden z 2 głównych kluczy skutecznej komunikacji w języku angielskim:)? Jego najważniejsze zastosowania to mówienie o tym co posiadasz, mówienie o tym co robisz oraz mówienie o doświadczeniach życiowych. Dziś skupimy się na tym jak używać słowa HAVE do mówienia o doświadczeniach życiowych.

CZASOWNIK 'HAVE’ I MÓWIENIE O DOŚWIADCZENIACH ŻYCIOWYCH

W poprzednich wpisach dowiedziałeś lub dowiedziałaś się jak używać czasownika HAVE w odniesieniu do posiadania >>przeczytaj tu<< oraz do wyrażania innych popularnych czynności w języku angielskim >>przeczytaj tu<<

Czy wiesz jak stosować go w odniesieniu do doświadczeń życiowych?

To jedna z najcenniejszych funkcji czasownika HAVE, a jednocześnie stanowiąca największe wyzwanie dla osób uczących się języka angielskiego. Jest tak dlatego, że w języku polskim nie ma odpowiednika czasu wyrażającego nasze doświadczenia życiowe, czyli tak zwanego PRESENT PERFECT. Warto więc zainwestować czas by go poznać i solidnie przećwiczyć, tym bardziej, że często to właśnie od tego czasu rozpoczynają się rozmowy na temat naszych doświadczeń.

Warto wiedzieć, że czasownik HAVE sygnalizuje wówczas albo posiadane przez nas doświadczenie (czyli coś co już zrobiliśmy w naszym życiu) lub też jego brak. Dlatego właśnie wszystkie wypowiedzi w tym czasie zawierają czasownik HAVE dostosowany formą do osoby oraz tak zwany Past Participle czyli czasownik w III formie z tabeli czasowników nieregularnych, lub w przypadku zdecydowanej większości czynności, po prostu czasownik z końcówką ED. Powiemy więc np.

I HAVE (already) WATCHED THE FILM.

Obejrzałam (już) ten film.
[Więc np. nie chcę go oglądać /mogę Ci o nim opowiedzieć]

I HAVE (already) VISITED THE USA.

Byłam (już) w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
[Więc np. już nie muszę tam jechać/ mogę Ci o tym opowiedzieć i coś doradzić]

Czas PRESENT PERFECT może też podkreślać fakt, że wciąż mamy szansę daną rzecz czy sytuację przeżyć lub jej doświadczyć, bo przecież wciąż żyjemy. Najważniejszym elementem tego czasu jest fakt, że dana sytuacja ma bezpośredni wpływ lub jakiś konkretny efekt w chwili obecnej. Właśnie dlatego czas ten często łączy się z tak zwanymi kłódkami czasu, które dodatkowo podkreślają i doprecyzowują informację. Więcej na ten temat dowiesz się z mojego fanpage’a na  (kliknij w link).

Możesz też zobaczyć jak używać czasownika HAVE w odniesieniu do posiadania oraz do wyrażania innych popularnych czynności w języku angielskim >>przeczytaj tu<<

Stay tuned 🙂

Kate