Czy wiesz, że czasownik HAVE to obok czasownika TO BE czyli BYĆ jeden z 2 głównych kluczy skutecznej komunikacji w języku angielskim:)? Jego najważniejsze zastosowania to mówienie o tym co posiadasz, mówienie o tym co robisz oraz mówienie o doświadczeniach życiowych. 

CZASOWNIK ‚HAVE’ i POSIADANIE

W poprzednim wpisie ->>  zobaczyliśmy jak możesz stosować czasownik HAVE czyli MIEĆ w odniesieniu do posiadania. Najważniejsze to pamiętać, że kiedy słowo HAVE oznacza posiadanie (np. MAM CZAS/ MAM TELEFON/ MAM RODZINĘ) to NIE WYSTĘPUJE w formie ciągłej, czyli nie łączy się z końcówką ING.

I HAVE (GOT) TIME – mam czas

I DON’T HAVE TIME – nie mam czasu (np. teraz)

I HAVE (GOT) A PHONE – mam telefon

I HAVE (GOT) A FAMILY – mam rodzinę

UWAGA!

Słówko GOT sygnalizuje jedynie (czyli dodatkowo podkreśla) że mowa o posiadaniu, a nie o innym zastosowaniu/ znaczeniu/ słowa HAVE, Słowo HAVE tych znaczeń może mieć całkiem sporo.  Słówko GOT możemy jednak dodawać tylko do zdań w czasie teraźniejszym, czyli tylko do zdań, które mówią o tym co obecnie posiadasz.

CZASOWNIK HAVE I CZYNNOŚCI

Oprócz POSIADANIA słowo HAVE ma też jednak bardzo dużą liczbę innych znaczeń, które tworzy łącząc się z innymi słowami. Jest więc cała grupa wyrażeń, które za pomocą słowa HAVE określają czasem zupełnie inne czynności, często w ogóle nie związane z posiadaniem. Warto uczyć się ich w prawdziwym kontekście, czyli np. układać z nimi zdania na temat Twojego życia 🙂 Są to wyrażenia takie jak np.

HAVE FUN – Baw się dobrze / Bawić się dobrze
HAVE A PROBLEM – mieć problem
HAVE LUNCH – jeść lunch
HAVE A SHOWER – brać prysznic

Więcej takich wyrażeń możesz znaleźć w dobrych słownikach językowych lun w mobilnych aplikacjach do nauki słówek. Możliwe, że stworzę kiedyś o nich kolejny wpis. Warto wiedzieć, że kiedy czasownik HAVE wyraża inne czynności (a nie stan posiadania), zachowuje się on jak normalny czasownik w różnych kontekstach czasowych i właśnie dlatego MOŻE wówczas łączyć się z końcówką ING. Możemy więc wówczas powiedzieć:

I’M HAVING FUN – świetnie się (teraz) bawię.

I’M HAVING LUNCH – jem (w tej chwili) lunch.

I’M HAVING A SHOWER – biorę (teraz) prysznic.

Więcej na temat tego jak używać 3 głównych czasów angielskich, czyli jak mówić o tym co robisz lub czujesz w odniesieniu do teraźniejszości, przeszłości oraz przyszłości dowiesz się z mojego szkolenia on-line, które jest dostępne w zakładce Kurs on-line (kliknij w niebieski tekst poniżej):

Communication Rocket- angielski nawet w miesiąc

Odkryj podstawy angielskiego w miesiąc !

CZASOWNIK HAVE I DOŚWIADCZENIA ŻYCIOWE

Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się o tym jak stosować czasownik HAVE w odniesieniu do Twoich doświadczeń życiowych, przeczytaj  proszę mój kolejny wpis na temat słowa HAVE i DOŚWIADCZEŃ ŻYCIOWYCH  (kliknij w niebieski tekst) Jest to bowiem już nieco dłuższy temat więc warto oddzielnie poświęcić mu uwagę, tym bardziej, że nie ma on odpowiednika w języku polskim.

Dziękuję Ci za uwagę i zapraszam do kolejnych wpisów :-)!

Stay tuned,

Kate