Jeśli zastanawiasz się co oznacza słowo GET oraz jak je stosować to jesteś we właściwym miejscu 🙂

Słowo GET należy według mnie do 5 najważniejszych angielskich słów-wytrychów, czyli takich słów, które mogą zastąpić Ci znajomość niemalże setek innych słów gdyż są tak uniwersalne, że pomogą Ci skutecznie się dogadać w większości sytuacji.

Dziś pokażę Ci jak stosować słowo GET w trzech podstawowych celach, a jeśli masz ochotę na więcej zajrzyj do wpisu 5 znaczeń słowa GET, w którym pokazuję jak stosować słowo GET także w innych kontekstach.

Do dzieła.

 

1. GET TO + MIEJSCE:

Pierwsze znaczenie słowa GET to „dostawać się/ dojeżdzać/ docierać itp.” do jakiegoś miejsca. To niezwykle przydatne wyrażenie, które łączy słowo GET (czyli dosłownie „dostawać”) ze słowem „TO” (które sygnalizuje ruch w jakimś kierunku). Wystarczy więc uzupełnić ten zwrot o nazwę miejsca do jakiego zmierzasz i gotowe 🙂

I get to work on foot every day.
Codziennie pieszo dostaję się do pracy.

 

How can I get to the city centre?

Jak mogę dotrzeć do centrum miasta?

 

I got to the office at 8.00

Dotarłam do biura o 8.00


2. GET + RZECZ/ RZECZOWNIK:

Drugie  niezwykle praktyczne zastosowanie słowa GET to połączenie go z rzeczownikiem, czyli z nazwą przedmiotu/ osoby/ tematu jaki musisz „zdobyć/ otrzymać etc.”. Więcej piszę o tym we  wspomnianym już wpisie 5 znaczeń słowa GET więc tu od razu przejdźmy do konkretnych przykładów.

Get (me) some coffee, please.
Zdobądź/ weź (mi) kawę, proszę.

 

Let’s get the tickets.

Zdobądźmy bilety.

 

Can you get help?

Możesz zorganizować pomoc?

3. GET + PRZYMIOTNIK/ UCZUCIE:

Trzecie, ostatnie na dziś zastosowanie słowa GET to określenie zmiany stanu fizycznego lub emocjonalnego. Mówiąc dokładniej możesz używać tego słowa by wyrazić setki odczuć fizycznych i emocjonalnych związanych z tym, że jakieś wydarzenie, osoba czy czynność spowodowały w Tobie zmianę stanu. Porównaj:


I get motivated when I learn with Kate.
Robię się zmotywowany kiedy uczę się z Kate.

 

I got tired because I worked really hard.

Zmęczyłam się bo pracowałam naprawdę ciężko.

 

I got excited because I talked about my dreams.

Podekscytowałam się ponieważ rozmawiałam o swoich marzeniach.

Jak myślisz jakie jeszcze stany mogą powodować w Tobie różne wydarzenia i osoby? Wyszukaj odpowiednie przymiotniki w słowniku online  lub w pamięci i do dzieła 🙂 Jestem pewna, że świetnie dasz sobie radę 🙂

Stay tuned ,

Kate