Dziś kolejny, trzeci klucz komunikacji, który warto znać by jeszcze skuteczniej się komunikować. Pomoże Ci on skuteczniej mówić o sobie, o tym co zazwyczaj robisz (lub czego nie robisz) a co za tym idzie ułatwi Ci nawiązanie relacji z Twoimi partnerami w biznesie lub innymi osobami, które np. spotkasz na zagranicznych wakacjach czy wyjazdach. UWAGA! Dzisiejszy wpis dotyczy ogólnej zasady tworzenia wypowiedzi związanych z typowymi czynnościami. Warto jednak wiedzieć, że kiedy pytasz o 3 osobę liczby pojedynczej czyli HE, SHE lub IT (on, ona lub ono) to schemat ten będzie wyglądać nieco inaczej, o czym napiszę więcej w oddzielnym wpisie. Jeśli chcesz poznać Słowo Klucz odpowiedzialne za mówienie o tym gdzie jesteś lub jak się czujesz zobacz mój wpis pt. Jak używać czasownika TO BE? My tymczasem sprawdźmy jak mówić o typowych czynnościach.

DO you, Klucz Typowycz Czynnosci, Kate Kondratowicz, Angielski z Kate

ZDANIA TWIERDZĄCE (TYPOWE CZYNNOŚCI)

Kiedy chcesz powiedzieć,że coś robisz, zacznij od osoby następnie użyj nazwy czynności a dopiero na końcu szczegółów takich jak miejsce czy czas wykonywania danej czynności. Innymi słowy stosuj schemat:

OSOBA + ______ ( czynność) + szczegóły.
Np. I drink coffee. Ja pijam kawę.

ZDANIA PRZECZĄCE (TYPOWE CZYNNOŚCI)

Kiedy chcesz powiedzieć,że czegoś NIE robisz, zacznij od osoby następnie użyj Klucza Typowych Czynności oraz słowa NOT (= nie) a dopiero po nim nazwy czynności oraz szczegółów takich jak miejsce czy czas wykonywania danej czynności. Innymi słowy stosuj schemat:

OSOBA + DO + NOT + ______ ( czynność) + szczegóły.
Np. I do not drink coffee. Ja nie pijam kawy.

Możesz także użyć formy skrótowej:

OSOBA + DON’T + ______ ( czynność) + szczegóły.
Np. I don’t drink coffee. Ja nie pijam kawy.

KRÓTKIE PYTANIA (O TYPOWE CZYNNOŚCI)

Kiedy natomiast chcesz zadać pytanie lub na nie odpowiedzieć, wystarczy, że użyjesz Klucza Typowych Czynności, czyli słowa DO. Zwróć uwagę, że słowo to nazwałam dla ułatwienia właśnie Słowem Kluczem ponieważ „otwiera ono” przysłowiowe drzwi komunikacji związanej z typowymi, powtarzalnymi, czy systematycznie wykonywanymi czynnościami. Co więcej, słowa tego używamy nie tylko by zadawać proste pytania typu TAK lub NIE, ale także udzielając odpowiedzi. Dzięki temu nasz rozmówca ma większą jasność co do naszej reakcji. Zwróć uwagę, że w języku polskim odpowiadamy na tego typu pytania czynnością, czyli czasownikiem głównym zawartym w pytaniu, dlatego warto poćwiczyć udzielanie odpowiedzi na tego typu pytania by unikać typowych błędów i nieporozumień w komunikacji.

np.

DO you ________?                        Czy Ty _________?
v Yes, I do.                                              v Tak.
x No, I don’t.                                            x Nie.

Np.
Do you drink coffee?                      Czy Ty pijasz kawę?
v Yes, I do.                                                   v Tak, (pijam)
x No, I don’t.                                                 x Nie, (nie pijam)

Proste?
Jeśli chcesz zapytaj siebie lub kogoś o to co robi na co dzień. Możesz też wypisać sobie kilka pytań na kartce i/ lub zadawać je sobie na głos, np. w łazience przed lustrem lub prowadząc auto. Gwarantuję Ci, że długofalowe efekty tego wyzwania na pewno Cię zaskoczą, szczególnie jeśli należysz do osób, które boją się mówić 🙂 Jeśli nie wiesz jeszcze o jakie czynności mógłbyś zapytać to podaję kilka prostych propozycji.

PRZYKŁADOWE CZYNNOŚCI

DRINK COFFEE = pić kawę

I drink coffee every day. Ja pijam kawę każdego dnia.

Do you drink coffee (every day)? Czy Ty pijasz kawę (każdego dnia)?

Pytanie o to czy ktoś pija kawę możesz na przykład zadać będąc na spotkaniu lub na konferencji biznesowej (np. zanim zaproponujesz kawę).

EAT SALAD = jadać sałatkę

I eat salad every week. Ja jadam sałatkę każdego tygodnia/ co tydzień.

Do you eat salad (every week)? Czy Ty jadasz sałatkę (każdego tygodnia)?

READ BOOKS = czytać książki

I read books every month. Czytam książki (każdego miesiąca).

Do you read books every month? Czy Ty czytasz książki (każdego miesiąca)?

GO TO CONFERENCES = jeździć na konferencje

I go to conferences (every year). Ja jeżdżę na konferencje (każdego roku/ co roku).

Do you go to conferences (every year). Czy Ty jeździsz na konferencje (każdego roku/ co roku)?

WARTO WIEDZIEĆ

Zwróć uwagę, że to tylko 3 przykładowe czynności, uzupełnione o 3 przydatne określenia czasu, które możesz dodać na końcu wypowiedzi by doprecyzować kiedy dana czynność ma miejsce. Więcej czynności możesz znaleźć w słowniku.

Zauważ też, że w jęz. angielskim słowo YOU może odnosić się zarówno do CIEBIE jako do kogoś bliskiego, znanego rozmówcy jak i sygnalizować formę oficjalną ponieważ jedno i to samo słowo jest używane w odniesieniu do znanych jak i nieznanych nam jeszcze osób (You oznacza więc: Ty, Wy, Pan, Pani, Państwo). Konkretne znaczenie tego słowa w danym kontekście zawsze pozostaje jasne ponieważ albo widać, że komunikat kierowany jest np. do jednej/wielu osób albo sygnalizuje to pozostała treść komunikatu. Na pewno dasz sobie radę.

Jeśli to info jest dla Ciebie cenne i uważasz, że może komuś ułatwić rozmowy w języku angielskim – udostępnij ten wpis i powiedz o nim znajomym – to dla mnie znak, że ta wiedza Wam pomaga 🙂 Natomiast jeśli chcesz zobaczyć jak prosto mówić o tym co masz, czyli jak używać tzw. Klucza Posiadania w języku angielskim zobacz mój wpis pt. Jak mówić, że coś masz po angielsku?

Stay tuned,

Kate

#AngielskizKate #PoradyKate #KluczTypowychCzynnosci #Do #PytaniaOCzynnosciAngielski #AngielskiOnline #KluczeKomunikacji #sieczytasiewie #uczsieucz #GlowaNieBoli #MowPoAngielskuDoWoli #WierzęWCiebie