Jak sygnalizować, że potrzebujesz chwili czasu po angielsku? Jak reagować na takie prośby ;)?
Jeśli Ty także zadajesz sobie takie pytania to ten wpis powinien wiele Ci ułatwić. Omówię w nim krótko zarówno proste sposoby proszenia o to by ktoś dał nam więcej czasu jak i reagowania na tego typu prośby.
„DAJ MI CHWILĘ” PO ANGIELSKU
Kiedy chcesz poprosić o więcej czasu lub powiedzieć po prostu „DAJ MI CHWILĘ” po angielsku możesz zrobić to następująco:
Can you give me …. minutes?
Czy możesz mi dać … minut?
Can you give me five minutes?
Czy możesz mi dać pięć minut?
Just a minute.
Chwileczkę/ Chwilkę.
Zwrotu JUST A MINUTE często używa się, kiedy np. prosisz kogoś by coś sprawdził, lub pytasz go o coś, co on potrzebuje skonsultować/ wyszukać/ sprawdzić/ przygotować. Np. A: I need a cup of coffee.(Potrzebuję kubka kawy) B: Just a minute. (Chwileczkę).
Inny sposób zasygnalizowania,że potrzebujesz więcej czasu to:
I need… minutes.
Potrzebuję… minut.
W miejsce kropek lub cyfry w powyższych zwrotach możesz oczywiście wstawić dowolną liczbę minut. Kiedy natomiast chcesz powiedzieć dosłownie „DAJ MI CHWILĘ” po angielsku możesz powiedzieć:
Give me a moment, please.
Daj mi chwilę, prosze.
Innym przydatnym zwrotem może być:
Give me a minute, please
Daj mi chwilkę, proszę
Zwrot ten bywa też używany np. w negocjacjach lub rozmowach biznesowych kiedy chcemy przykuć uwagę odbiorcy i poprosić go by dał nam szansę wyjaśnić o co chodzi:
If you give me a moment, I will explain it to you.
Jeśli da mi Pan/ dacie mi Pańśtwo chwilę, wyjaśnię to.
„TAKE YOUR TIME” PO ANGIELSKU
Reagując na tego typu prośby, czyli kiedy np. chcesz komuś powiedzieć, że może dosłownie” wziąć tyle czasu ile mu potrzeba” lub chcesz po prostu przychylnie zareagować na jego prośbę możesz powiedzieć:
Sure. Jasne.
Take your time.
Nie śpiesz się 😉
Kiedy natomiast chcesz odmówić, możesz oczywiście powiedzieć np.
I’d rather not. Wolałbym / Wolałabym nie.
Not really. I am in a hurry. Nie bardzo – śpieszy mi się.
I’m sorry, I would rather not. Przykro mi, ale wolałabym/ wolałbym nie.
Proste?
Mam nadzieję,że choć trochę pomogłam. Poćwicz to trochę np. powtarzając te zwroty i tworząc swoje własne mini dialogi np. w domu przed lustrem. Bardzo ważne byś robił lub robiła to na głos gdyż wówczas błyskawicznie zaczniesz pamiętać i stosować te zwroty także w praktyce. Jeśli masz ochotę na więcej, zajrzyj do innych wpisów w mojej Bazie Wiedzy, a na pewno znajdziesz tam wiele przydatnych informacji. Trzymam za Ciebie kciuki i do zobaczenia w kolejnych wpisach 🙂
Stay tuned,
Kate