Z tego wpisu dowiesz się jak powiedzieć PRAWDOPODOBNIE lub DEFINITYWNIE po angielsku, czyli jak poprawnie stosować słowa PROBABLY i DEFINITELY w języku angielskim. Pomoże Ci to precyzyjniej tworzyć swoje wypowiedzi i wzbogacić je o bardziej dokładne informacje.

 

PROBABLY I DEFINITELY ( Prawdopodobnie/ Definitywnie) w Twierdzeniach

Słowo to warto stosować kiedy nie jesteś pewien lub pewna czy coś na pewno ma lub będzie mieć miejsce. Oczywiście zarówno słowo PROBABLY jak i DEFINITELY możesz stosować w różnych wypowiedziach, także tych związanych z umiejętnościami lub czynnościami (prawdopodobnie) wykonywanymi przez inne osoby. Ponieważ jednak najczęściej słowa te występują w odniesieniu do planów i przyszłości to właśnie na nich skupię się w tym wpisie. Porównaj:

I will probably do it. Prawdopodobnie to zrobię.

I will definitely do it. Z pewnością / Definitywnie to zrobię.

Jak widzisz, obydwa omawiane tu słowa stosujemy po tak zwanym Kluczu Przyszłości czyli po słowie WILL. Jest to ważne ponieważ sporo osób popełnia błąd umieszczając te słówka w innych miejscach w zdaniu co może powodować nieporozumienia.

PROBABLY I DEFINITELY ( Prawdopodobnie/ Definitywnie) w Przeczeniach

Kiedy natomiast używasz tych słów w zdaniach przeczących, czyli kiedy służą one do podkreślenia, że raczej lub definitywnie czegoś nie zrobisz to ponieważ ta właśnie informacja (dotycząca twojej /nie/pewności) jest priorytetowa w Twoim komunikacie słowa PROBABLY lub DEFINITELY wstawisz PRZED Słowem Kluczem.

I probably won’t do it. Prawdopodobnie tego nie zrobię.

I definitely won’t (=will not) do it. Z pewnością / Definitywnie tego nie zrobię.

Proste? Jeśli nie do końca to sugeruję Ci układać sobie co jakiś czas Twoje własne wypowiedzi z tymi słowami, pilnując tego byś umieszczał/a je na odpowiednim miejscu w zdaniu. Gwarantuję, że to bardzo szybko przyniesie efekty, szczególnie jeśli tworzone przez Ciebie wypowiedzi będą autentyczne. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o tzw. Kluczu Przyszłości zajrzyj do mojego kolejnego wpisu, gdzie szczegółowo to wyjaśnię 🙂

Stay tuned,

Kate