Dale Carnagie, jeden z najskuteczniejszych mówców i przedsiębiorców XIX wieku mówił o drodze do pewności siebie w bardzo prosty sposób 🙂 Ponieważ wielu z Was często pyta mnie o to jak mówić skuteczniej, jak lepiej się komunikować, jak skutecznie przezwyciężać strach przed mówieniem po angielsku postanowiłam przygotować dla Was cztery krótkie wskazówki oparte na książce Dale’a Carnagie, którą właśnie czytam. Koniecznie udostępnij ten wpis komuś, kto według Ciebie też powinien go zobaczyć.Wystarczy kliknąć niebieski przycisk nad tym wpisem i gotowe 😉
Choć Dale Carnagie napisał tę książkę około 100 lat temu i dotyczyła ona przemówień publicznych to według mnie wskazówki w niej zawarte są 100% aktualne i pomocne także w nauce języka. Oto 4 z nich:
1. Zacznij z silnym i trwałym pragnieniem ❤️
2. Przygotowuj się
3. Okazuj pewność siebie
4. Ćwicz, ćwicz, ćwicz
Zauważ, że w punkcie trzecim nie chodzi o to byś czuła lub czuł się pewny siebie tylko o to byś mimo stresu zachowywał pozory tej pewności Sprawdzałam tę strategię na własnej skórze i gwarantuję Ci, że to działa.
KONKRETNE WSKAZÓWKI
Przekładając te 4 wskazówki na konkretne działania -> najpierw ustal dlaczego i po co pragniesz mówić po angielsku lub w danym aspekcie, w danej sytuacji się komunikować. Właściwe odkrycie Twojego powodu i celu to według mnie ponad połowa sukcesu.
Następnie przygotuj sobie swoją własną (czyli odwołującą się do Ciebie, Twoich emocji i tego co dla Ciebie ważne) listę słówek i zwrotów – możesz korzystać ze słowników on-line, które na pewno okażą się pomocne. W razie potrzeby sprawdź też jakiego schematu/ struktury potrzebujesz by mówić na dany temat. Chcesz mówić biegle o wszystkim? OK, ale to trooochę potrwa 😉 Dziel wiedzę na etapy – etap nr 2 czyli przygotowanie to właśnie opracowanie wszystkiego czego potrzeba Ci byś mógł zacząć mówić na jeden, konkretny temat.
Trzeci etap to pewność siebie. Przejdź do tego etapu kiedy już masz niezbędne narzędzia czyli wiesz co i dlaczego, oraz masz konkretny zestaw słów/ struktur, które pomogą Ci osiągnąć cel. Pewność siebie, którą masz okazywać na tym etapie płynie z tego, że tak długo przygotowujesz się w danym temacie,że zaczynasz pewniej się w nim czuć – nawet jeśli wyrażasz to co chcesz powiedzieć tylko prostymi i krótkimi zdaniami czy zwrotami.
Ostatni etap czyli ćwiczenia to nic innego jak faktyczne nabieranie pewności siebie i płynności poprzez systematyczne, emocjonujące (w pozytywny sposób) tworzenie różnych wypowiedzi z danego tematu. Jeśli np. szykujesz się na wyjazd wakacyjny, Twoim pragnieniem mogłaby być prosta komunikacja w hotelu, przy basenie, w sklepie etc. Podziel ten cel na etapy, sprawdź słówka/ struktury i koniecznie twórz swoje własne zdania (=czyli zdania wymyślone przez Ciebie) na bazie tych słów. Jeśli boisz się, że powiesz je błędnie na początku możesz korzystać z gotowych schematów zdań, jednak pamiętaj, że mózg najlepiej zapamiętuje to co sam wymyślił (pod warunkiem,że jest to przydatne i dla niego ciekawe).
Z ciekawostek dotyczących przygotowania i ćwiczeń -> Dale Carnagie odradzał „wkuwanie” na pamięć i perfekcjonizm. Sugerował on raczej by dążyć do biegłości w mówieniu poprzez stopniowe, aktywne tworzenie tego co chcesz powiedzieć czyli poprzez wielokrotne wyrażanie siebie i swoich myśli z zachowaniem jedynie wizji ogólnej tego co chcesz powiedzieć a nie najdrobniejszych szczegółów planu wystąpienia😁
Wierzę, że przy odrobinie praktyki świetnie dasz sobie radę 🙂
Have a lovely afternoon,
Kate