OPPORTUNITY czy CHANCE? Z czym to się je?

Dziś krótko zajmę się tym jak powiedzieć po angielsku SZANSA, OKAZJA oraz jak poprawnie stosować te słowa w rozmowach z innymi. Mówiąc dokładniej pokażę wam kiedy używać słowa OPPORTUNITY a kiedy CHANCE oraz wyjaśnię czym się one od siebie różnią. Co więcej wspomnę też przy tej okazji więcej o historii języka angielskiego i wyjaśnię Ci co miał wspólnego język francuski z historią Anglii i słowami, które omawiam w tym wpisie 🙂

 

„The Three C’s of Life:
You must make a choice to take a chance or your life will never change” (B.Tracy)
Trzy aspekty życia: Wybór, Okazja, Zmiana…
„Musisz dokonać wyboru by wykorzystać okazję, która się nadarza, w przeciwnym razie Twoje życie nigdy się nie zmieni.” (B.Tracy)
 
CHANCE  (OKAZJA lub RYZYKO)

W dużym skrócie, słowo CHANCE oznacza głównie OKAZJĘ czyli sytuację, która jest nieplanowana, której poniekąd nie da się przewidzieć. Nadarza się ona bez Twojego aktywnego udziału czy planu a Ty możesz albo z niej skorzystać (TAKE A CHANCE = skorzystać z okazji/ podjąć ryzyko) albo nie (MISS A CHANCE = przegapić okazję). Kluczowe jest w tym słowie także to, że w przeciwieństwie do słowa OPPORTUNITY, które oznacza zawsze bezpieczną/ pozytywną „OKAZJĘ/ SZANSĘ” słowo CHANCE łączy się w pewnym sensie z ryzykiem – ponieważ dotyczy sytuacji, w których „bez uprzedzenia” mamy krótkie okienko czasowe na podjęcie decyzji o jakimś działaniu i nie do końca wiemy jakie będą tego konsekwencje – innymi słowy – trudno przewidzieć wynik (bo albo jest on losowy, albo niemożliwy do przewidzenia). Słowo to pochodzi od XIV wiecznego francuskiego słowa, które właśnie oznaczalo ” rzut kośćmi – i brak możliwości przewidzenia wyniku tego rzutu.

 
TAKE A CHANCE = skorzystać z okazji/ także: zaryzykować
np.
I met him by chance.
Spotkałam go przypadkiem.
(Nie planowałam ani nie przewidziałam tego)
Take a chance and do it.
Skorzystaj z szansy i zrób to.
(np. zaryzykuj i zdecyduj się na nową pracę/ wyjazd)
OPPORTUNITY (DOBRA OKAZJA/ POZYTYWNA SZANSA)
Sprawdźmy co oznacza słowo OPPORTUNITY, które ma zawsze pozytywny wydźwięk i łączy się z czymś co jest okazją (praktycznie bez ryzyka) do polepszenia swojego standardu życia, zrobienia czegoś wyjątkowego itd. Słowo to pochodzi od XIV wiecznego łacińskiego „opportunus”, czyli czegoś ” korzystnego” niczym wiatr, który sprzyja bezpiecznemu zawinięciu do portu. Co za tym idzie, słówko to możesz śmiało stosować w sytuacjach, kiedy „SZANSA” ma pozytywny, pozbawiony ryzyka, i niezwykle korzystny wydźwięk czy okres na podjęcie jakiegoś działania.
Np.
 
I took the opportunity and went sailing to Norway.
Skorzystałam z okazji i pojechałam w rejs do Norwegii.
[Np. ktoś zaproponował mi dołączenie do zorganizowanej wyprawy co było świetną okazją do spełnienia marzeń]
Take the opportunity and get my on-line workshop now.
Skorzystaj z okazji i zdobądź teraz moje szkolenie on-line.
[Wiem, że mój produkt bardzo Ci pomoże i kupienie go jest mega okazją do polepszenia Twojego życia]
Mam nadzieje, że ten wpis wiele Ci ułatwił – jeśli według Ciebie może on zaciekawić także innych śmiało udostępniaj go innym – wystarczy kliknąć j w niebieski przycisk „Facebook” nad wpisem 🙂