Wiele osób zastanawia się jak powiedzieć „ODDZWONIĘ” lub „PROSZĘ DAĆ MI CHWILĘ” po angielsku, szczególnie w sytuacjach kiedy nie możemy akurat rozmawiać bo jesteśmy w trakcie wykonywania jakiejś innej czynności i potrzebujemy szybko poinformować rozmówcę co zrobimy. Zobacz jak możesz mówić, że oddzwonisz oraz informować o tym co akurat robisz w danej chwili.

ONE MOMENT, PLEASE (Chwileczkę/ Proszę dać mi chwilę)

Kiedy potrzebujesz chwili by np. przygotować się do spotkania, rozmowy lub by zorganizować jakieś dokumenty etc. Możesz powiedzieć po prostu:

One moment, please. (Proszę dać mi chwilę/ Chwileczkę)

CZYNNOŚCI WYKONYWANE OBECNIE (Niedokończone)

Natomiast jeśli chcesz uzasadnić swoją wypowiedź możesz poinformować rozmówcę o tym co właśnie robisz stosując Klucz Obecności czyli czasownik TO BE (w formie dopasowanej do osoby) oraz CZYNNOŚĆ, czyli czasownik główny z końcówką -ING (sygnalizującą, że dana czynność nadal trwa, czyli „się ciągnie”) Powiesz więc na przykład:

I AM _______ING. („Robię” właśnie/ Właśnie jestem w trakcie  _______)

I am driving a car. (Prowadzę właśnie auto/ Jestem w trakcie jazdy samochodem)

MÓWIENIE O PLANACH

Kiedy natomiast chcesz poinformować rozmówcę o tym co zrobisz możesz zastosować tzw. Klucz Przyszłości czyli słowo WILL połączone z CZYNNOŚCIĄ, czyli czasownikiem w formie podstawowej:

I WILL _______ . (Zrobię*/ Będę* _______ )

I will stop. (Zatrzymam się.)

I will call you back. (Oddzwonię do Pana/i)

Kiedy więc chcesz powiedzieć,że do kogoś oddzwonisz  możesz po prostu powiedzieć:

I will call you back in 5 minutes. Oddzwonię do Pana/i za 5 minut.

I will call you tomorrow. Zadzwonię do Pana/i jutro.

I will call you next week. Zadzwonię do Pana/i w przyszłym tygodniu.

I will call you when I am free. Zadzwonię do Pana/i jak będę wolna/y. (W wolnej chwili)

I will call you later. Zadzwonię do Ciebie/Pana/i później. 

Więcej na temat planów zależnych np. od różnych czynników możesz przeczytać w moim wpisie na temat tzw. trybów warunkowych, czyli mówienia o sytuacjach, które nastąpią lub nastąpiłyby po spełnieniu określonych warunków: >>> kliknij tutaj by przeczytać więcej <<<. Jeśli chcesz ćwicz poznane tu wyrażenia powtarzając je na głos – dzięki temu o wiele szybciej i skuteczniej zastosujesz je w swoich rozmowach.

Stay tuned,

Kate