Jeśli zastanawiasz się czy mówić MAKE FUN czy HAVE FUN kiedy rozmawiasz z kimś w języku angielskim, to ten wpis pomoże Ci znaleźć odpowiedź. Omówię w nim kilka podstawowych znaczeń słówka FUN oraz wyjaśnię Ci czym różni się zwrot MAKE FUN od HAVE FUN. Słówko FUN oznacza najczęściej jakąś rozrywkę, zabawę lub przyjemność. W zależności od kontekstu, słowo to może oznaczać różne rzeczy, jednak najważniejsze rozróżnienie znajdziesz poniżej.

MAKE FUN (OF)

Oznacza „śmiać się (z kogoś lub czegoś)” po angielsku i raczej nie należy do najprzyjemniejszych zachowań, jeśli chcesz budować trwałe relacje z innymi. Osobiście uważam nabijanie się z innych za średnio fajne i niekoniecznie przyjemne więc unikam tego wyrażenia szerokim łukiem, ale Ty zrobisz jak zechcesz. Może Ci się ono przydać także wtedy gdy chcesz jasno zaznaczyć swoje granice czyli powiedzieć,że nie popierasz danego zachowania:

  • Don’t make fun of me. I don’t like it. (Nie nabijaj się ze mnie. Nie podoba mi się to.)
  • Stop making fun of him. It’s not ok. (Przestań się z niego naśmiewać. To nie jest w porządku.)
HAVE FUN 

Kiedy zastanawiasz się jak powiedzieć „dobrze się bawię” lub „mam ubaw” po angielsku to śmiało możesz stosować wyrażenie HAVE FUN, które oznacza właśnie „dobrze się bawić” lub „mieć ubaw” i jest zwrotem jak najbardziej bezpiecznym, czyli nie związanym bezpośrednio z naśmiewaniem się z kogoś lub ranieniem uczuć  innych ludzi. Wyrażenie to możesz śmiało stosować, życząc innym dobrej zabawy lub miłego spędzenia czasu np. na jakimś wyjeździe czy imprezie, na którą właśnie się wybierają). Możesz więc powiedzieć:

  • Let’s have fun! (Zabawmy się!)
  • I love English. I have a lot of fun when I teach it. (Kocham angielski. Dobrze się bawię, kiedy go uczę.)
  • Are you going to the party? Have fun! ( Idziesz na tą imprezę? Baw się dobrze!)

Oczywiście słówko FUN może oznaczać także kilka innych rzeczy, ale o tym napiszę przy innej okazji – jeśli chcesz wiedzieć więcej lub masz konkretne pytanie związane ze słowem FUN możesz napisać je w komentarzu, a zobaczę jak mogę Ci pomóc.