Dziś podpowiadam jakie są 2 zastosowania tzw DRUGIEGO TRYBU/ OKRESU WARUNKOWEGO, czyli jak budować wypowiedzi dotyczące gdybania o obecnej sytuacji lub o przyszłości.

Innymi słowy, 2 tryb warunkowy dotyczy tego co byłoby/ mogłoby się wydarzyć/ nastąpiłoby gdyby obecna sytuacja czy zachowanie jakiejś osoby było inne (i co za tym idzie dałoby inne rezultaty w chwili obecnej lub w przyszłości). Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do pierwszego okresu warunkowego, o którym możesz poczytać TUTAJ, drugi okres warunkowy ZAWSZE dotyczy gdybania o teraźniejszości/przyszłości, a więc sytuacji tak mało prawdopodobnej, że pozostającej w sferze fantazji. 

DRUGI TRYB WARUNKOWY – SCHEMAT + PRZYKŁADY

==================================================================================
➡️ IF + OSOBA* + PAST SIMPLE⚠️+ OSOBA* + WOULD + (CZYNNOŚĆ W FORMIE PODSTAWOWEJ)
==================================================================================

Ten typ wypowiedzi stosujemy by GDYBAĆ o jakiejś obecnej sytuacji, a więc by powiedzieć „co by było gdyby…” obecna sytuacja wyglądała inaczej. 

PRZYKŁADY⤵️

If I had time ⏰, I would help you🤔.

Gdybym miała (teraz) czas, to bym (teraz/w przyszłości*) tobie pomogła.

✅ If I were you 🤔,I would do it 🚀.

Gdybym był/a Tobą, to bym to zrobiła.

✅ If I could🤔, I would call you ☎️

Gdybym (teraz/dziś itp) mogła, to bym zadzwoniła do Ciebie*.

PAMIĘTAJ 🆘

W 2 OKRESIE WARUNKOWYM, a więc GDYBAJĄC na temat jakiejś OBECNEJ SYTUACJI potrzebujesz „cofnąć” się na linii czasu o „-1” od tej sytuacji – by podkreślić, że „gdybasz” a nie mówisz o tm co faktycznie możliwe czy co się faktycznie dzieje. 

Mówiąc konkretniej, po IF nie stosuj ani WILL / WOULD 📛 gdyż IF określa nam nasze GDYBANIE/ FANTAZJOWANIE – informując o tym „co by było (teraz)*…” dlatego wstaw po nim PAST SIMPLE, natomiast druga cześć wypowiedzi (ta zawierająca WOULD i podstawową formę czasownika) podkreśla nam jaki byłby „rezultat” czyli co by wynikło z danej sytuacji czy działania gdybyśmy (teraz, w tej sytuacji) zachowali się inaczej lub byli na miejscu osoby o której mowa dlatego właśnie zamiast WILL, które podkreśla rzeczywiste plany czy przyszłość używamy słówka WOULD, które jest jego formą przeszłą 🤔🚀✅

➡️Proste?

Wiem, że nie do końca Kochani, ale wystarczy to solidnie poćwiczyć a na pewno takim się stanie😉 Jeśli jeszcze nie widziałaś/eś moich wpisów o pozostałych okresach warunkowych to możesz to zrobić klikając tutaj:

Warto przejrzeć te wpisy w kolejności od zerowego do trzeciego gdyż wówczas całość stanie się dla Ciebie o wiele prostsza i bardziej logiczna 🙂

Love,

Kate