gotta-gonna-wanna-real-life-english-turbo-english-angielski-z-Kate-Kate-Kondratowicz-Katarzyna-Kondratowicz-porady-Kate-popularne-skroty-angielskie

Jeśli zastanawiasz się co znaczą najbardziej popularne angielskie skróty takie jak GONNA, GOTTA, WANNA zapraszam do lektury mojego poprzedniego wpisu, który znajdziesz na blogu TurboEnglish lub klikając w ten link. Dziś wyjaśnię Ci co oznaczają i do czego służą wyrażenia takie jak OUTTA, KINDA, HAFTA czy DUNNO.

1. OUTTA (out + of) / [z/ ze]

Wyrażenie OUTTA, to skrót ot zwrotu: OUT OF, który oznacza po prostu „Z” i najczęściej łączy się ze słówkiem GET, którego pięć głównych znaczeń znajdziesz w innym moim wpisie pod tytułem: 5 znaczeń słowa GET. Najczęstsze wyrażenia z tym skrótem to:

Get outta here! (Wyjdź/ Wynoś się stąd.)

I’m outta here. (Znikam stąd/ Wychodzę.)

Zwróć uwagę, że jest to język potoczny więc stosowany raczej wśród bliskich znajomych. Sugeruję nie stosować go w kontakcie z partnerami biznesowymi czy klientami ponieważ, szczególnie przy typowej „polskiej” intonacji może on być odebrany jako niestosowny/niegrzeczny.

2. KINDA ( kind + of) [Trochę/ Coś w rodzaju ]

Kolejne bardzo popularne wyrażenie, które zdecydowanie warto znać to zwrot KINDA, który pochodzi od słów KIND i OF, czyli RODZAJ oraz CZEGOŚ. Wyrażenie KINDA pomaga nam definiować, bliżej określać o co nam chodzi i może być przetłumaczone jako „coś w rodzaju” lub „trochę” podobnego do czegoś innego. np.

I’m kinda busy now. Jestem teraz trochę zajęty. (Sugeruję, że nie mam czasu np. z kimś porozmawiać)

Are you ok with it? (Czy pasuje Ci to?)

Kinda yeah, (Tak jakby.)

3. I’MMA ( I AM GOING TO) [Zamierzam]

Wyrażenie I’MMA jest dosyć popularne w biurowym żargonie oraz wśród osób, z którymi mamy bliższą, codzienną relację. Zwrot ten oznacza „ZAMIAR” zrobienia czegoś, a więc łączymy go z już przemyślanymi, postanowionymi wcześniej rzeczami, które komunikujemy rozmówcy:

I’mma talk to him. Zamierzam z nim porozmawiać.

I’mma do it tomorrow. Zamierzam zrobić to jutro.

Zwróć uwagę, że po zwrocie I’MMA czynność, którą zamierzasz wykonać umieszczasz w formie podstawowej, czyli bez żadnych końcówek (to forma, którą widzisz w słowniku, kiedy wyszukujesz jakieś słówko)

4. HAFTA (HAVE TO) [Muszę (coś zrobić)]

Wyrażenie HAFTA, chociaż zdecydowanie bardziej popularne w potocznej komunikacji, pochodzi od bardzo przydatnego zwrotu HAVE TO, czyli MUSIEĆ, który z kolei oznacza „mieć coś do zrobienia”. Warto wiedzieć, że zwrot ten najczęściej stosujemy kiedy nakaz czy konoieczność zrobienia czegoś jest „zewnętrzna” czyli związana np. z obowiązkami czy zobowiązaniami wobec innych osób.

I hafta go now. (I have to go now) Muszę już iść.

I have to do it this week. Muszę to zrobić w tym tygodniu.

5. DUNNO (don’t know) [Nie wiem]

Na koniec zobaczmy co oznacza zwrot DUNNO, który pochodzi od wyrażenia DON’T KNOW czyli NIE WIEM. Wyrażenie to informuje rozmówcę, że nie posiadamy jakichś danych czy informacji, o których mowa. Jest to zwrot bardzo popularny toteż warto go znać:

I dunno what to do. (Nie wiem co robić)

He dunno how to help me. (On nie wie jak mi pomóc)

Jak widzisz jest wiele przydatnych zwrotów, które warto znać. Mam nadzieję, że te także Ci się przydadzą, a mój wpis wiele Ci wyjaśnił.

Pozdrawiam,

Kate