Jak mówić o UCZUCIACH a jak o CZYNNOŚCIACH 🙂? To dłuższy temat dlatego dziś skupię się na tym jak zadawać pytania dotyczące czynności oraz jak pytać o miejsca, stany i uczucia w jakich jesteś. Zrobię to odnosząc się zarówno do przeszłości, przyszłości jak i teraźniejszości byś miał lub miała to wszystko w jednym miejscu.

Pamiętaj proszę, że mówiąc o czynnościach oraz mówiąc o uczuciach, stanach lub miejscach w jakich przebywasz potrzebujesz zupełnie innych słów, dlatego poniższy wpis, a na pewno wiele Ci on ułatwi. Jeśli uważasz go za wartościowy i przydatny to UDOSTĘPNIJ go proszę- dzięki temu dotrze on do większej ilości osób.

By udostępnić wpis kliknij w niebieski przycisk powyżej z napisem „Facebook”  i gotowe. 

MÓWIENIE O UCZUCIACH, MIEJSCACH,STANACH

Co do zasady słowa takie jak ARE/ WERE/ WILL BE służą do mówienia o tym jak się czujemy, w jakim miejscu lub stanie fizycznym lub emocjonalnym się znajdujemy. Oczywiście słowa te potrzebujesz połączyć z osobą oraz przymiotnikiem (= słowem określającym uczucie/stan) lub jakimś rzeczownikiem określającym miejsce. Zadając więc pytania powiesz na przykład:.

Are you ok? 
Were you ok
Will you be ok?

UWAGA

Pytając o miejsca, w jakich przebywasz potrzebujesz dodać odpowiednik polskiego słowa „W”, czyli najczęściej słówko „IN”:

Are you in the office?
Were you in the office?
Will you be in the office?

 

MÓWIENIE O CZYNNOŚCIACH

Natomiast słowa takie jak DO/ DID/ WILL, czyli Klucz Czynności Typowych/ Klucz Czynności Zakończonych i Klucz Przyszłości/Planów wszystkie służą do mówienia o czynnościach (a dokładniej rzecz biorąc do zadawania pytań, tworzenia przeczeń i udzielania krótkich odpowiedzi) Oczywiście potrzebujesz połączyć je z osobą oraz z czasownikiem określającym czynność o której mowa np.

DO you drink coffee?
DID you drink coffee?
WILL you drink coffee?

MÓWIENIE O CZYNNOŚCIACH NIEDOKOŃCZONYCH

WYJĄTEK od tej zasady stanowią czynności niedokończone, ponieważ wówczas tzw. Klucz Obecności, czyli czasownik TO BE (dopasowany formą do osoby i czasu) połączysz z czynnością (czasownikiem) oraz końcówką ING. Np.

ARE you drinking coffee (now)?
WERE you drinking coffee (at 12.00)?
WILL you BE drinking coffee (at 17.00) ?

 

Mówię o tym także w kilku filmikach z serii #ZapytajKate więc jeśli chcesz – odszukaj je w zakładce FILMY na stronce Angielski z Kate​ na Facebooku i zobacz więcej innych wpisów na ten temat.

Have a great day,
Kate