Wiele osób pyta mnie o znaczenie słowa MAKE lub zastanawia się jak powiedzieć „robić” po angielsku. Jest to szerszy temat, więc dziś skupię się na 3 głównych zastosowaniach i znaczeniach słowa MAKE, które podobnie jak słowo DO oznacza „ROBIĆ”. Pamiętaj, że to ogólne tendencje i dany kontekst może się różnić od tego co znajdziesz poniżej, jednak myślę,że moje podpowiedzi wiele Ci ułatwią. Warto wiedzieć, że słowo MAKE należy do jednego z najbardziej popularnych słów w jęz. angielskim, więc jeśli chcesz być skuteczny, warto je znać.

co oznacza słowo make, co znaczy słowo make, make, robić, robić po angielsku, jak powiedzieć robić po angielsku, make a difference, make a cake, make coffee, make money, make a living, make an appointment, znaczenia słowa make, kolokacje ze slowem make, TurboEnglish, TurboEfekty

MAKE => ROBIĆ (FIZYCZNY PRODUKT)

Słowo MAKE oznacza ROBIĆ i odnosi się głównie do tworzenia fizycznych produktów. Zapewne kojarzysz wyrażenie MADE IN CHINA (wyprodukowano w Chinach) czy słowo HANDMADE (robione ręcznie). Mówiąc krótko, działania, których efektem końcowym jest jakiś fizyczny produkt, np. przygotowywanie posiłków czy tworzenie produktów często wymaga właśnie stosowania słówka MAKE, np.

Let’s make a cake/coffee. (Zróbmy ciasto/kawę).

It is made of gold. (To jest zrobione ze złota).

Kate made me a beautiful raport. (Kate zrobiła mi piękny raport)

MAKE (STH HAPPEN/ SB DO STH)  =>  SPRAWIAĆ BY COŚ SIĘ STAŁO

Kiedy słowo MAKE łączy się z innymi wyrazami, bardzo często oznacza, że ktoś SPRAWIA,ŻE COŚ SIĘ DZIEJE lub sprawia, że ktoś coś robi. To zastosowanie słowa MAKE jest bardzo przydatne, dlatego warto je znać i wytrwale ćwiczyć. Poznasz je po tym,że zazwyczaj konstrukcja ta zawiera zaimek oraz czynność do jakiej ktoś jest zmuszany lub jaka ma nastąpić. Poniżej załączam kilka przykładów:

Let’s make it happen. (Sprawmy, aby to się stało.)

Make her do something. (Spraw, aby ona coś zrobiła.)

He made me do it. (On kazał mi to zrobić./ On „zmusił mnie” bym to zrobiła.)

MAKE + …. => KONKRETNA CZYNNOŚĆ

Zdecydowanie największa grupa czynności ze słowem MAKE wiąże się z całą masą różnych znaczeń tego słowa, które zależą od tego z jakim słówkiem czy przyimkiem się ono połączy. Najczęściej słowo MAKE łączy się z RZECZOWNIKAMI (wówczas znaczenie temu wyrażeniu nada rzeczownik) oraz różnymi przyimkami, czyli słówkami takimi jak UP, OUT, FOR czy AFTER, ale to już temat na inną okazję. Poniżej załączam kilka popularnych wyrażeń ze słowem make:

MAKE A DIFFERENCE (zrobić coś, co ma znaczenie i zmieni świat na lepsze)

I want to make a difference in the world. (Chcę zmienić świat na lepsze/ „poczynić różnicę”)

MAKE AN APPOINTMENT (umówić się na spotkanie)

I’ve made an appointment with the doctor. (Umówiłam się na wizytę u lekarza).

MAKE MONEY (zarabiać pieniądze)

She makes a lot of money. (Ona zarobia dużo pieniędzy)

MAKE UP  (WYMYŚLAĆ)

She was late so she made up an excuse. (Była spóźniona więc wymyśliła wymówkę.)

MAKE UP  (POGODZIĆ SIĘ Z KIMŚ)

We often quarrel but we always make it up. (Często się kłócimy, ale zawsze godzimy.)

Jak widzisz jest wiele znaczeń słowa MAKE, także związanych czasem z tym samym wyrażeniem, jednak mam nadzieję,że moje podpowiedzi ułatwią Ci drogę do skutecznej komunikacji. Pamiętaj – warto na początku uczyć się tylko tych słów i zwrotów, których faktycznie często używasz oraz szukać ogólnych „kluczy” czy „drogowskazów” w komunikacji, takie jak te 3 związane z głównymi zastosowaniami słówka MAKE.