there-is-czy-it-is-katarzyna-kate-kondratowicz-turbo-english-czym-sie-rozni-it-is-od-there-is-jak-uzywac-there-is-jak-uzywac-it-is-it-is-a-problem-czy-there-is-a-problem-there-is-time-czy-it-is-time-angielski-z-Kate

Wiele osób nie do końca wie czym się różni struktura THERE IS od IT IS oraz jak ich poprawnie używać. Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

THERE IS (OPIS)

Warto wiedzieć, że struktura THERE IS nie występuje w języku polskim i nie posiada żadnego odpowiednika, do którego moglibyśmy się odnieść – prawdopodobnie stąd właśnie tak duże zamieszanie wokół prawidłowego jej zastosowania. Pełne znaczenie tej struktury omówię przy innej okazji. Dziś skupmy się na tym jak nie mylić jej ze strukturą IT IS. Do rzeczy:

Struktura THERE IS różni się od IT IS tym, że dopiero „wprowadza” do rozmowy jakieś zagadnienie czy przedmiot. Innymi słowy, struktura ta służy do tego aby coś opisać, a raczej stwierdzić, że to coś istnieje. Użyjemy jej więc, aby stwierdzieć, że jakaś rzecz czy temat znajduje się w jakimś miejscu. Np.

THERE IS A PROBLEM. (Jest jakiś problem.)

THERE IS TIME. (Jest czas/ „mamy” czas. =>  nie musimy się śpieszyć.)

THERE IS A NICE SHOP IN THE CITY CENTRE. (W centrum miasta jest fajny sklep.)

Zwróć uwagę, że struktura ta dopiero „wprowadza” jakieś zagadnienie, które najczęściej jest nieznane rozmówcy. Służy więc ona do tego, aby wprowadzić naszego rozmówcę w jakiś temat lub opisać mu jakieś zagadnienie/ miejsce.

IT IS (TO JEST…)

Struktura IT IS nie wprowadza nam tematu, ale służy raczej do wyrażenia naszej opinii lub jakiegoś faktu związanego z danym tematem. Oznacza to, że struktury IT IS używamy wtedy, kiedy rozmówca już wie o czym mowa, jest już niejako „w temacie”, a my „oceniamy/ opisujemy” mu dane zagadnienie, dodając szczegóły lub stwierdzając „fakty” (które oczywiście mogą być bardzo subiektywne.) np.

IT IS A PROBLEM. („To jest problem”, np. w sytuacji gdy ktoś informuje Cię,że coś idzie nie tak)

IT IS TIME TO DO STH. („Pora coś zrobić” => najwyższy czas podjąć działania)

THERE IS A SHOP IN THE CITY CENTRE. IT IS NICE. (W centrum miasta jest sklep. On jest bardzo fajny.)

POĆWICZ ZE MNĄ 🙂

Na koniec mała niespodzianka – zobacz poniższe wypowiedzi i uzupełnij je albo strukturą THERE IS albo strukturą IT IS aby upewnić się,że dobrze stosujesz je w swoich wypowiedziach. Jestem pewna, że świetnie Ci pójdzie 🙂

there-is-czy-it-is-cwiczenie-katarzyna-kate-kondratowicz-turbo-english-blog-angielski-z-kate

 

Zwróć uwagę, żę w zdanie numer 1 informuje, jaka jest pogoda, natomiast zdanie numer 2 opisuje co znajduje się na półce. Odpowiedzi możesz zapisać odręcznie na jakiejś kartce – to zdecydowanie ułatwi Ci skuteczne stosowanie tych struktur w komunikacji.

Dla Twojej wygody podaję klucz odpowiedzi  „zakodowany” na końcu tego wpisu. Strukturę THERE IS oznaczyłam literą „A”, natomiast IT IS literą „B”.

Mocno trzymam kciuki za Twoje efekty – jeśli chcesz je systematycznie zwiększać zaglądaj na tego bloga oraz jak najczęściej układaj i wypowiadaj NA GŁOS swoje własne angielskie zdania. Dzięki Temu Twój mózg o wiele szybciej przyswoi sobie pewne struktury, a Ty o wiele pewniej poczujesz się w komunikacji z innymi.

Do zobaczenia w kolejnych wpisach,

Kate 🙂

1.B, 2.A, 3.B, 4.A, 5.B.