Wiele osób zastanawia się jak i kiedy stosować tak zwany THE PASSIVE VOICE czyli STRONĘ BIERNĄ. Ponieważ w języku angielskim struktura ta występuje o wiele częściej niż w języku polskim warto dowiedzieć się jak ją poprawnie stosować oraz kiedy najbardziej nam się przyda. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie pokażę Ci jak stosować tzw. The Passive Voice, czyli Stronę Bierną w języku angielskim.

KIEDY WARTO SIĘGAĆ PO STRONĘ BIERNĄ?

Tzw. Stronę Bierną czyli The Passive Voice warto stosować w bardziej oficjalnych rozmowach oraz negocjacjach. Możesz też po nią sięgać w rozmowach z podwładnymi lub współpracownikami by skuteczniej definiować problemy i szybko znajdować ich rozwiązania. Struktura ta bowiem skupia energię na sytuacji i faktach a nie na konkretnych osobach czy zabarwieniu emocjonalnym.

JAK STOSOWAĆ STRONĘ BIERNĄ?


By stworzyć wypowiedź, zacznij od podmiotu, czyli od tematu lub sytuacji, która jest głównym „bohaterem”danej sprawy a następnie użyj Klucza Obecności czyli czasownika TO BE w formie dopasowanej do osoby i czasu do jakiego się odnosisz ( Przeszłość/ Przyszłość etc.). Następnie uzupełnij wypowiedź czynnością czyli czasownikiem z końcówką -ED lub (jeśli jest on nieregularny) III formą z listy/tabelki czasowników nieregularnych.


 

RZECZ/TEMAT/OSOBA  + TO BE* + CZYNNOŚĆ*(CZASOWNIK)

 


Listę czasowników nieregularnych, wraz z nagraniem MP3, które pomoże Ci zapamiętać ich właściwą wymowę możesz pobrać za darmo TUTAJ  (Kliknij w niebieski tekst).


PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ STRONY BIERNEJ
Porównaj poniższe zdania:

 You made a mistake in the project.
 Popełniłeś/aś błąd w projekcie.

A mistake was made in the project.
W projekcie popełniono błąd.

You must find a solution (to the problem).
Musisz znaleźć rozwiązanie (tego problemu).

A solution (to the problem) must be found.
Musi się znaleźć jakieś rozwiązanie (tego problemu).

Jak widzisz, zastosowanie strony biernej (która występuje w języku angielskim o wiele częściej niż w języku polskim) pozwala Tobie i Twojemu rozmówcy poczuć się bezpieczniej w rozmowie. Cała energia jest bowiem przekierowana na fakty i szukanie ewentualnych rozwiązań a nie na zbędne emocje.

Mam nadzieję, że to wiele Ci wyjaśnia i ułatwia.

Fajne? Kliknij serducho pod wpisem 🙂
Przydatne? Udostępnij (Klikając w niebieski przycisk nad wpisem)
Chcesz więcej? Zobacz inne wpisy na katekondratowicz.com

Stay tuned,
Kate