Wiele osób zastanawia się jak mówić, że coś masz? Jak używać słowa MIEĆ (TO HAVE) po angielsku? Czy i kiedy warto używać słowa GOT? Sprawdź z czym to się je 🙂

HAVE GOT, Klucz Posiadania, Angielski z Kate, Kate Kondratowicz, miec angielski, miec po angielsku, have czy have got

ZDANIA TWIERDZĄCE

Kiedy chcesz powiedzieć, że coś masz użyj schematu, który widzisz poniżej:
I HAVE + (GOT) + _________
np. I have (got) time. (Mam czas.)

Uwaga!

Słowo GOT, sygnalizuje rozmówcy, że mowa o posiadaniu dlatego warto je dodawać kiedy mówisz o przedmiotach/ rzeczach, które posiadasz. Chociaż nie trzeba tego robić, to według mnie warto ponieważ słowo HAVE to nie tylko tzw. Klucz Posiadania w języku angielskim, czyli słowo służące do tworzenia wypowiedzi związanych z posiadaniem, ale także tzw. Klucz Doświadczeń Życiowych, który w połączeniu z czynnością (czasownikiem) służy do mówienia o naszych doświadczeniach życiowych, ale o tym napiszę więcej przy innej okazji. Zwróć uwagę, że hasła: Klucz Posiadania oraz Klucz Doświadczeń Życiowych opracowałam po to by ułatwić Ci skuteczną komunikację w języku angielskim. Jest to moje autorskie spojrzenie na język angielski a nie techniczna nazwa jaką posługują się językoznawcy czy lingwiści.

Jeśli chcesz, możesz także zobaczyć jak mówić o typowych czynnościach w języku angielskim – opisuję to we wpisie pt. Jak pytać o codzienne czynności po angielsku? Dzięki temu jeszcze szybciej poczujesz się pewniej w komunikacji i zobaczysz, że angielski może być całkiem prosty.

ZDANIA PRZECZĄCE

Natomiast mówiąc,że czegoś nie masz powiedz po prostu:

I HAVEN’T (GOT) + _________
np. I haven’t (got) time. (Nie mam czasu)

Innymi słowy uzupełnij powyższą wypowiedź o nazwę rzeczy (rzeczownik), której nie posiadasz.

PYTANIA

Kiedy  zadajesz pytania (lub na nie odpowiadasz) zauważ,że słowo HAVE, czyli tzw. Klucz Posiadania występuje zarówno w pytaniach jak i w odpowiedziach, natomiast  w puste pola, które widzisz w poniższym przykładzie możesz wstawić nazwę rzeczy, której posiadania dotyczy pytanie:

Have you got _________?                               Czy Ty masz _______?
          v Yes, I have.                                                   v Tak, mam.
         x No, I haven’t.                                                 x Nie, nie mam.

Np.

Have you got time?                                          Czy Ty masz czas?

        v Yes, I have.                                                          v Tak, mam.
        x No, I haven’t.                                                        x Nie, nie mam. 

Proste?

W kolejnych postach omawiam kolejne Słowa Klucze, które pomogą Ci jeszcze skuteczniej rozmawiać w języku angielskim w różnych życiowych sytuacjach. Będzie to Klucz Typowych Czynności, o którym więcej możesz przeczytać tutaj oraz Klucz Czynności Zakończonych, o którym więcej możesz dowiedzieć się czytając wpis pod tytułem: Jak pytać o czynności zakończone?. Mam nadzieję, że to Ci wiele ułatwi i wyjaśni.

Stay tuned 😉
#PoradyKate #czasownikMiec #KluczPosiadania #Have #HaveGot #MiecPoAngielsku #MiecAngielski #AngielskiZKate #sieczytasiewie #uczsieucz #GlowaNieBoli #MowPoAngielskuDoWoli