quick vs fast, jak powiedziec szybko po angielsku, quickly czy fast, quick czy fast, kiedy przymiotnik a kiedy przyslowek

Wiele osób wciąż pyta mnie jak powiedzieć „szybko” po angielsku. Czy używać słowa QUICKLY czy FAST? Ten wpis pomoże Wam znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jeśli chcesz, możesz też sprawdzić jak poprawnie stosować słowa QUICK i FAST (wystarczy,że klikniesz w słowa zaznaczone na niebiesko), gdyż pisałam o tym w poprzednim wpisie.

QUICKLY = SZYBKO (STYL DZIAŁANIA, CZAS REAKCJI)

To słówko odnosi się do tego w jakim stylu coś robisz. Jest to przysłówek, a więc określa czasowniki (czynności) a nie rzeczowniki. Kiedy więc określasz styl działania jakiejś osoby, i opisujesz w jaki sposób coś się dzieje z użyciem czasowników, to warto sięgać właśnie po to słowo. np.

Come quickly! I need help. (Przyjdź szybko! Potrzebuję pomocy.)

I came quickly to the phone. (Szybko podeszłam do telefonu.)

UWAGA! 

Przysłówki to skomplikowany temat, o czym napiszę przy innej okazji, jednak kiedy określasz styl działania, a więc mówiąc „gramatycznie”, używasz „przysłówka sposobu” (opisującego jak / w jaki sposób coś się dzieje) to często występuje on PO czasowniku, czyli czynności, którą określa. np. She ate quickly. (Zjadła szybko)

FAST = SZYBKO (TEMPO DZIAŁANIA, FIZYCZNA PRĘDKOŚĆ)

Zwróć uwagę, że słowo FAST to zarówno przymiotnik (szybki/szybka) jak i przysłówek (szybko), i być może to jest powód dla którego tak wiele osób błędnie go używa. Jako przysłówek, słowo to kładzie nacisk na tempo, a więc prędkość z jaką wykonywana jest dana czynność, a nie czas reakcji z jakim to nastąpiło. np.

She runs very fast. (Ona naprawdę szybko biega.)

Our business grows very fast. (Nasza firma szybko się rozwija.)

Let’s do it fast. (Zróbmy to szybko)

Mam nadzieję, że to pomoże Ci skuteczniej stosować słówka takie jak QUICKLY czy FAST oraz odróżniać od siebie przysłówki i przymiotniki, czyli słowa opisujące czynności od tych określających głównie sytuacje i rzeczy. Jeśli wciąż masz wątpliwości, upewnij się,że widziałeś lub widziałaś już mój poprzedni wpis na temat słów QUICK i FAST. Znajdziesz go klikając tutaj.