Jeśli zastanawiasz się jak gdybać na temat zakończonych sytuacji po angielsku to jesteś w dobrym miejscu. W tym wpisie krótko i konkretnie pokażę Ci do czego służą tak zwane PERFECT MODALS oraz jak je poprawnie stosować. Sprawdź z czym to się je ->
COULD HAVE + III (GDYBANIE NA TEMAT MOŻLIWOŚCI)
Używaj kiedy Ty lub ktoś inny mógł był coś zrobić w przeszłości, ale tego nie zrobił lub nie wiesz czy tak się stało.
np.
I could have watched that film.
Mogłam była obejrzeć ten film. (=Szkoda, że tego nie zrobiłam)
SHOULD HAVE + III (GDYBANIE NA TEMAT POWINNOŚCI)
Używaj, kiedy Ty lub ktoś inny powinien był coś zrobić w przeszłości, ale tego nie zrobił.
np.
I should have watched that film.
Powinnam była obejrzeć ten film. (=Szkoda, że tego nie zrobiłam)
MUST HAVE + III (GDYBANIE O FAKTACH)
Używaj gdy jesteś głęboko przekonana/y, że coś musiało się wydarzyć w przeszłości
(nawet jeśli nie widziałaś/eś tego na własne oczy lub nie pamiętasz szczegółów)
np.
I must have watched that film.
Jestem pewna, że widziałam ten film.
PODSUMOWANIE
Zauważ, że wszystkie te 3 struktury (COULD HAVE / SHOULD HAVE / WOULD HAVE) zawsze łączą się z tzw. PAST PARTICIPLE, czyli mówiąc najprościej III Formą z Tabelki Czasowników Nieregularnych (Możesz ją za darmo pobrać klikająć tutaj) lub z czynnością (czasownikiem w formie podstawowej) zakończonym na końcówkę -ED.
Pamiętaj proszę, że wszystkie te struktury zaliczają się do tak zwanych PERFECT MODALS właśnie dlatego, że stanowią niejako „doskonały model” zakończonej już sytuacji (nie da się zmienić tego co się stało, ale można wyciągnąć z tego wnioski, pogdybać lub wydać na temat jakiejś zakończonej już sytuacji opinię związaną z tym co moglibyśmy zrobić gdybyśmy to my/ lub ktoś inny/ znaleźli się w danej sytuacji). Mówiąc jeszcze krócej:
Struktury COULD HAVE/ SHOULD HAVE/ WOULD HAVE zawsze dotyczą tylko i wyłącznie PRZESZŁOŚCI, której już nie da się zmienić – są to więc swego rodzaju fantazje a nie fakty odzwierciedlające rzeczywistość. Mam nadzieję, że to choć trochę ułatwia Ci zrozumienie tej kwestii. Jeśli chcesz, zajrzyj też do wpisów, w których dokładniej omawiam różnicę między Faktami a Gdybaniem. Jeden z nich nosi tytuł :
Zajrzyj tam a możliwe, że wiele Ci to ułatwi 🙂
Chcesz więcej?
Zaglądaj na mojego Fanpage’a AngielskizKate na Facebooku. Kilka razy w tygodniu publikuję tam dla Ciebie ciekawostki językowe i przydatne treści 🙂
Stay tuned,
Kate