Jeśli zastanawiasz się jak poprawnie używać słowa ONLY to ten wpis wiele Ci ułatwi. Krótko i konkretnie omówię w nim najczęstsze zastosowania i znaczenia tego słowa w przykładowym angielskim zdaniu. Dzięki temu dowiesz się jak poprawnie używać słowa ONLY oraz jak unikać ewentualnych błędów w komunikacji wynikających z nieznajomości zasad jakimi rządzi się komunikacja w języku angielskim.

 

ONLY (TYLKO, JEDYNIE)

Jak pewnie zauważyłeś na bazie zdania umieszczonego w zdjęciu do tego wpisu słowo ONLY jako jedno z nielicznych słów może znajdować się niemal w dowolnym miejscu w zdaniu angielskim. Warto jednak zauważyć, że zmiana szyku zdania (czyli kolejności różnych słów w zdaniu) w języku angielskim niemal zawsze ma jakiś konkretny cel. Najprościej zauważyć to chyba na przykładzie poniższych zdań, gdzie słowo ONLY niemal za każdym razem wyraża inny komunikat.

ONLY na początku zdania

Kiedy słowo ONLY znajduje się na początku zdania, przed osobą, której dotyczy oznacza: TYLKO i podkreśla fakt, że nikt inny oprócz danej osoby np. czegoś nie robi.

Only she told him that she loved him.

Tylko ona powiedziała mu,że go kocha.

ONLY  na drugim miejscu w zdaniu

Kiedy ONLY znajduje się za osobą, której dotyczy, czyli najczęściej na drugim miejscu w zdaniu oznacza coś zgoła innego, i sugeruje, że to co następuje po ONLY jest raczej niewinną informacją („to nic wielkiego”). Możemy wówczas przetłumaczyć słowo ONLY jako TYLKO lub PO PROSTU/ JEDYNIE etc. Np.

She only told him that she loved him.

Ona tylko/jedynie powiedziała mu, że go kocha.

ONLY przed rzeczownikiem lub informacją

Kiedy słówko ONLY występuje przed rzeczownikiem lub na dalszym miejscu w zdaniu nie zawierającym rzeczowników może ono podkreślać, że ktoś miał tylko tę jedną rzecz/ informację (ONLY oznacza wówczas JEDYNIE) natomiast nie miał żadnych innych rzeczy czy informacji etc, np:

She told him only that she loved him.

Ona powiedziała mu jedynie/tylko, że go kocha.

She told him that only she loved him.

Ona powiedziała mu,że tylko/jedynie ona go kochała.

ONLY przed czasownikiem

Kiedy słowo ONLY umieszczasz przed czasownikiem podkreśla on najczęściej znowu coś niezobowiązującego. W przykładowym zdaniu umieszczonym poniżej, słowo to podkreśla więc, że osoba, która wypowiada to zdanie chce jedynie poinformować rozmówcę, że bohaterka zdania wyznała obiektowi swoich uczuć to co czuła, nie oczekując niczego w zamian. Inna interpretacja tej wypowiedzi może być też taka, że uczucia jakimi darzyła ona tą osobę nie są równoznaczne z tym, że mają z tego wynikać jakieś zobowiązania.

She told him that she only loved him.

Ona powiedziała mu, że ona jedynie/ tylko go kochała.

She only listened. Ona tylko/jedynie słuchała.

ONLY + OSOBA

Kiedy ONLY występuje przed daną osobą podkreśla zazwyczaj, że dana sprawa tyczy się tylko niej i nikogo innego. np.

She told him that she loved only him.

Ona powiedziała mu, że ona kochała tylko/ jedynie jego.

Podsumowując warto stawiać ONLY najbliżej tego słowa lub tej części zdania, którą chcesz podkreślić/ uwypuklić w swojej wypowiedzi ponieważ funkcją tego słowa jest głównie podkreślanie konkretnych informacji, choć jak widzisz.

Jeśli masz ochotę układaj swoje własne zdania ze słowem ONLY. Warto jednak pilnować byś równocześnie stosował ONLY dokładnie w tym miejscu w jakim powinno się ono znależć czyli najbliżej tej informacji (części zdania), którą akurat chcesz podkreślić 🙂 Wierzę, że przy odrobinie ćwiczeń na pewno Ci się to uda 🙂

Stay tuned,

Kate