Tony Robbins: Szukanie i obsługa klientów

W dzisiejszym wpisie pokażę Ci co jeden z najbardziej znanych mówców motywacyjnych czyli Tony Robbins radzi w zakresie szukania i obsługi klientów czy rozbudowy Twojego biznesu. Inspiracją do tego wpisu był krótki wywiad, jaki widziałam z Tonym na Shopify, i który dokładniej omawiam we wpisie Jak rozbudować biznes? (Tony Robbins). Jeśli chcesz go zobaczyć oraz sprawdzić co różni słowo CUSTOMER od słowa CLIENT lub poznać różnicę między stosowanymi przez Tony’ego w tym wywiadzie  zwrotami WANNA (WANT TO) czy GOTTA (GOT TO) to zachęcam Cię do przeczytania moich trzech poprzednich wpisów.

Dla Twojej wygody załączam wersję audio tego krótkiego wywiadu. Wyrażenia, które omawiam poniżej pojawiają się po 20 sekundzie nagrania. Uzupełniłam je także o inne przydatne zwroty. Jeśli chcesz więcej zajrzyj do wpisów, które wspominam powyżej.

Dziś sprawdzimy jakie porady biznesowe zawarte w wywiadzie z Tonym Robbinsem warto przemyśleć i zastosować by znaleźć i skutecznie obsługiwać klientów w biznesie. Oto one:

Obsluga Klientów angielski, Customer Service, obsluga klientow slowka angielski, angielski z Kate, kate kondratowicz, tony robbins porady biznesowe

FIND A WAY (to do sth) = znaleźć sposób (by coś zrobić)

FIND A WAY TO get more clients.
Znajdź sposób na to by zdobyć więcej klientów.

DO MORE (for somebody) = robić więcej (dla kogoś)

DO MORE FOR THEM than anybody else.
Rób dla nich więcej niż ktokolwiek inny.

GET (SOMEBODY) TO (do something) = Znaleźć (kogoś) by (coś) zrobił / Sprawić by ktoś coś zrobił

GET those people to spend more money with you.
Spraw aby Ci ludzie wydawali u Ciebie więcej pieniędzy.

ADD VALUE = dawać wartość ( dosłownie: „dodawać” wartość np.do usługi/ życia innych ludzi)

FIND A WAY TO ADD so much VALUE they wanna become a client not just a customer.

Znajdź sposób na dawanie tak dużej wartości, że oni będą chceili zostać klientami, a nie tylko osobami, które kupiły produkt.

Ponieważ w języku angielskim istnieje wyraźna różnica między słowem CLIENT a CUSTOMER omawiam ją w moim kolejnym wpisie. Warto ją poznać szczególnie jeśli pracujesz z osobami z zagranicy, jeździsz na międzynarodowe konferencje biznesowe lub zamierzasz kiedyś szukać anglojęzycznych klientów.

GO AWAY = odchodzić / odejdź!

CUSTOMERS GO AWAY, CLIENTS STAY.
Osoby po prostu dokonujące zakupu odchodzą, prawdziwi klienci zostają.

Jak widzisz. te porady są dosyć proste, jednak mam nadzieję,że choć trochę Ci pomogą 🙂 Jeśli zastanawiasz się jak powiedzieć obsługa klienta po angielsku to można robić to tak:

CUSTOMER SERVICE = Obsługa Klienta

Jednak w związku z tym, że wiele osób zraziło się już do tego terminu coraz popularniejsze stają się inne nazwy, takie jak:

CUSTOMER HAPPINESS DIVISION = Dział/ Dywizja Szczęścia Klientów.

Wiem, wiem… niezła lingwistyczna sztuczka, jednak mam nadzieję, że firmy, które ją stosują naprawdę dbają o dobro i szczęście swoich klientów, tym bardziej, że jak dla mnie tylko wówczas jakakolwiek współpraca ma sens. Takie amerykańsko-angielskie WIN-WIN 🙂

WIN-WIN = sytuacja w której obydwie strony zyskują (wygrywają) Wyrażenie to pochodzi od zwrotu NO-WIN.

Np. It’s a win-win. To sytuacja, na której wszyscy skorzystamy/ skorzystają.

NO-WIN = sytuacja w której nie ma szans na zwycięstwo/ zysk. Wskazuje takie warunki np. współpracy, w których nie ma szans na korzyści.

Np. It’s a no-win for me. To dla mnie sytuacja przegrana.

(Możesz powiedzieć kiedy ktoś oferuje Ci niekorzystną ofertę.)

ZDOBYWAĆ (GET)

Wyrażeniem, które bardzo często pojawia się w poradach Tony’ego na temat biznesu jest słowo GET. Słowo to ma bardzo wiele znaczeń ponieważ jest jednym z 3 najczęściej używanych słów w angielskich kolokacjach. 5 najczęstszych znaczeń słowa GET omówiłam już w innym wpisie więc jeśli masz ochotę to zajrzyj do niego później. Tymczasem, warto zapamiętać, że jedno z podstawowych zastosowań słowa GET to ZDOBYWAĆ/ OTRZYMYWAĆ, co bardzo widać w poniższych wypowiedziach Tony’ego:

GET 10% more clients. 

Zdobądź 10% więcej klientów.

GET THEM TO SPEND 10% more with you by adding value.
Spraw by wydawali u Ciebie 10% więcej dając im (więcej) wartości.

GET THEM TO BUY 10% more often.
Spraw aby kupowali u Ciebie 10% częściej.

If your product only gets sold once a year, get more refferals.
Jeśli Twój produkt sprzedaje się tylko raz w roku, zdobądź więcej rekomendacji/ poleceń.

Proste? Ciekawa jestem, które z tych strategii już przetestowałeś lub przetestowałaś.

Stay tuned 😉

Kate