Często słyszę pytanie o najlepszy słownik do nauki słówek, dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiem Wam 3 rzeczy, które warto wiedzieć.
Po pierwsze, raczej nie ma czegoś takiego jak jedyny i najlepszy słownik, bo każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby, ale zanim wybierzesz słownik, warto odpowiedzieć sobie na 3 pytania:
1. Czy słownik ma statystykę najczęściej używanych słów?
Mówiąc dokładniej, czy słownik pokazuje jak często dane słowo występuje w codziennej komunikacji? Przez ponad 15 lat swojej pasji językowej sprawdziłam dziesiątki słowników i wedle mojej wiedzy tylko nieliczne z nich udostępniają takie informacje. Godne polecenia słowniki, szczególnie dla osób bardziej zaawansowanych w nauce języka to Macmillan Dictionary i LDOCE (ten drugi posiada statystykę z podziałem na słowo pisane i mówione).
To ważne, gdyż statystyka słów podpowie Wam czy naprawdę warto poświęcać czas na zapamiętanie danego słowa. W Słowniku Macmillana, który należy do moich faworytów tą podpowiedzią jest kolor słowa i gwiazdki. Słowa czarne są mniej popularne, natomiast słowa czerwone należą do tych, które zdecydowanie warto znać. Liczba i obecność gwiazdek przy danym słowie podpowiada nam jak ważne może być to słowo. Mówiąc dokładniej słowa oznaczone na czerwono w Macmillan Dictionary należą do 7,500 najczęściej używanych słów angielskich. Im więcej gwiazdek, tym bardziej popularne a więc wartościowe słowo. Statystycznie, słowa te są stosowane przez native speakerów w 90% wypowiedzi, zarówno tych pisanych jak i mówionych. Czy nie byłoby super sprawdzić, czy słowo, którego właśnie chcesz się nauczyć zalicza się do tego grona?
Inne pytania, na które szerzej odpowiem w kolejnych wpisach to to:
2. Czy słownik zawiera pełne informacje o słowie?
W skrócie, czy słownik podaje różne definicje i przykłady zastosowania słowa w praktyce? Czy zawiera informacje na temat przyimków (czyli słówek takich jak np at/in/with), które często się z nim łączą? Zdecydowanie polecam naukę słów tylko w kontekście, a więc w wyrażeniach lub zdaniach oraz z przyimkami, jeśli dane słowo ich wymaga. To dość szeroki temat więc więcej o tym jakie informacje o słówkach powinny pojawić się w dobrym słowniku napiszę przy innej okazji.
3. Czy słownik posiada ranking znaczeń przypisanych do danego słowa?
Dobry słownik do nauki języka powinien podawać różne znaczenia danego słowa, gdyż szczególnie w języku angielskim wiele słów ma przynajmniej kilka a często kilkanaście znaczeń. Dobry słownik, podpowie nam, które znaczenia są najczęstsze (umieszczając te najbardziej popularne jako pierwsze).
Ciekawą opcją dla osób uczących się języka jest też słownik Cambridge Dictionaries Online gdyż zawiera on także tłumaczenie na język polski, oraz podpowiedź dotyczącą „poziomu językowego” na którym dane słówko powinno się znać. (W formie symbolu umieszczonego po lewej stronie, np. A1, B2 itp.)
Jeśli chcesz więcej info, możesz też sprawdzić, które darmowe słowniki dostępne online polecam jako TOP 3.