najlepszy slownik do nauki jezyka

W poprzednim wpisie, zwróciłam uwagę na 3 cechy, które powinien posiadać dobry słownik, dziś załączam listę odnośników do najpopularniejszych darmowych słowników online, z których możecie korzystać by jeszcze szybciej uczyć się języka. Większość z nich spełnia kryteria, jakie omówiłam poprzednio, dzięki czemu korzystając z nich macie szansę zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Pamiętajcie, że wszystko zależy od Waszych indywidualnych celów, potrzeb i preferencji dlatego poniższa lista jest subiektywnym wyborem opartym o to co daje największe efekty osobom uczącym się ze mną.

1.Cambridge Dictionaries Online (Słownik dwujęzyczny)

Znajduje się na pierwszym miejscu listy, dlatego, że jego twórcy opracowali go właśnie na potrzeby osób uczących się języka. Słownik podpowiada Ci poziom językowy, w którego zakres wchodzi znajomość danego słowa, a także podaje przykłady, definicje, wymowę i przyimki, z którymi może łączyć się dane słówko. Niestety, w przeciwieństwie do słownika ldoce, który robi to o wiele czytelniej, podaje on nam ewentualnie wymagane przyimki tylko w przykładach (jak np. w słówku good). Choć osobiście wolę inne słowniki, ten jako jedyny posiada funkcję porządkowania słówek, które są dla Ciebie ważne – wystarczy, że klikniesz gwiazdkę, która znajduje się po lewej stronie słowa, a słownik (po zalogowaniu się) doda dane słowo i jego definicję do Twojego spersonalizowanego słownika w dziale „My Dictionary”. Słówka możesz później utrwalać i testować za pomocą quizów.

2. Macmillan Dictionary Online (Słownik anglojęzyczny)

To świetny wybór dla osób, które już pewniej czują się w języku – jest to słownik angielsko-angielski, jednak bardzo czytelnie podaje nam  informacje związane z zastosowaniem danego słowa, jego definicjami/ znaczeniami i wymową. Śmiało może z nim także konkurować diki słownik, gdyż oprócz czytelnego rankingu częstotliwości i różnych znaczeń danego słowa posiada on także tłumaczenie na język polski.

3. diki słownik (Słownik dwujęzyczny)

Duży plus dla tego słownika za gwiazdki przy słowach podpowiadające nam jak ważny jest dany wyraz (podobnie jak w słowniku Macmillan, im więcej gwiazdek, tym bardziej popularne słowo). Pięć gwiazdek to znak, że dane słowo należy do 1000 podstawowych słów, trzy gwiazdki to przynależność do 3000 słów, czyli tylu ilu potrzebujemy by czuć się całkiem swobodnie w większości sytuacji językowych. Ciekawe funkcja słownika to automatycznie odczytywana wymowa, oraz funkcja pokaż kolokacje, która ułatwia nam poszerzanie naszego zakresu słownictwa.

Inne popularne słowniki po które warto sięgać to. babla (Słownik wielojęzyczny) oraz Longman Dictionary Online, czyli popluarny ldoce (Słownik anglojęzyczny). Ten ostatni, choć tylko anglojęzyczny najczytelniej ze wszystkich słowników podaje przyimki i informacje gramatyczne wymagane przy dobrej znajomości języka, mógłby więc śmiało konkurować z Macmillan’em czy słownikiem Cambridge.