autor zdjęcia Gino McCluskey

 

“Most people do not listen with the intent to understand; they listen with the intent to reply.”

„Większość ludzi nie słucha po to po to aby zrozumieć, lecz po to aby odpowiedzieć.”

― Stephen R. Covey,

O SKUTECZNYM SŁUCHANIU SŁÓW KILKA:

Dziś trafiłam na cytat autora książki  „7 nawyków skutecznego działania”, który zainspirował mnie do głębszych przemyśleń na temat umiejętności słuchania i rozumienia innych. By lepiej zrozumieć o co chodzi warto przyjrzeć się mojej ogromnej pasji, czyli etymologii angielskich słów LISTEN (słuchać), UNDERSTAND (rozumieć) oraz REPLY (odpowiadać na to co ktoś powiedział). Rzuć okiem i wnioski wyciągnij sam.

LISTEN (Słuchać)

Czy wiedziałeś, że słowo LISTEN pochodzi ze staroangielskiego słówka „hlysnan”, które oznacza bycie posłusznym/ „bycie obecnym”/ służenie? Nawiązywało więc ono znaczeniem do wsłuchania się w drugiego człowieka, prawdziwej obecności i „służenia” mu, oddawania mu „posłuchu”. Jak wiele z tych cech występuje w Twojej komunikacji? Przyznam, że ja mam na tym polu jeszcze sporo do nadrobienia…

UNDERSTAND (Rozumieć)

Słowo UNDERSTAND to z kolei połączenie słów „STAND” (stać) oraz „UNDER” (pod) co mogłoby sugerować, że jeśli chcemy dogłębnie coś zrozumieć to na czas rozmowy „stajemy poniżej/ z tyłu” danej osoby czy tematu czyli „wycofujemy się” by zrobić miejsce pojawiającej się wiedzy i temu by móc ją poznać oraz zyskać wgląd i pewność co do faktów.

REPLY (odpowiadać na dane pytanie lub kwestię)

Umiejętność słuchania i rozumienia spraw nabiera jeszcze głębszego sensu kiedy zwrócimy uwagę na etymologię słowa REPLY. Pochodzi ono bowiem od staro-francuskiego „repliar”. Słowo to oznaczało „odwracać się, zawracać”. W łacinie jest to połączenie członów „re-” oraz „plicare” oznaczających dosłownie „ponownie” coś „zakrywać, zaginać”.

Warto więc zastanowić się, czy „odpowiadając” faktycznie wnosimy nową wartość w życie naszego rozmówcy czy może „odwracamy się” od   niego i tego co ma do powiedzenia po to aby kolejny raz (człon RE- oznacza „ponownie”) odtworzyć (-PLAY) tę samą (czyli naszą wewnętrzną) płytę?

Na te pytania odpowiedzi musisz poszukać już sam. Mam nadzieję, że etymologiczne tło i znaczenie opisanych tu przeze mnie słów zdecydowanie Ci to ułatwi. Jeśli podoba Ci się ten wpis śmiało udostępniaj go znajomym – to dla mnie znak, że widzisz w tym jakąś wartość.

Jako, że sama wciąż sporo się uczę w zakresie słuchania, zdecydowanie polecam warsztaty z Panem Tomaszem Zielińskim, który umiejętności słuchania uczy według mnie w magicznie przystępny sposób. Jeśli natomiast chcesz nauczyć się skutecznej komunikacji w języku angielskim zapraszam do kontaktu ze mną – chętnie Ci to ułatwię, pomagając ominąć wiele językowych archaizmów i „wpadek” w skutecznym kontakcie z innymi.

Pozdrawiam ciepło,

Kate

Źródła:

  1. Słownik etymologiczny: http://www.etymonline.com
  2. Zdjęcie: „Listen to Me” by Gio McCluskey:  https://pl.pinterest.com/pin/136233957447901115/
  3. Cytat: Stephen R.Covey: „7 Habits of highly effective people”