Jak powiedzieć, że już PORA COŚ ZROBIĆ lub,że już NAJWYŻSZY CZAS COŚ ZROBIĆ po angielsku? W tym wpisie pokażę Ci co różni od siebie wyrażenia „IT’S TIME TO” lub „IT’S TIME FOR” od zwrotu „IT’S HIGH TIME”, który często jest bardzo wymagający dla osób uczących się języka angielskiego. Dowiesz się więc jak mówić, że „pora coś zrobić” lub,że „nadszedł na coś czas” w życzliwy sposób, czyli taki, który jest uprzejmy dla rozmówcy i wskazuje na luźne, pozytywne nastawienie z  Twojej strony oraz jak sygnalizować rozmówcy, że jakaś sytuacja zaczyna Cię irytować lub męczyć. Gotów? Do dzieła 🙂

its-time-to-vs-its-time-for-turboenglish-angielski-z-kate-kate-kondratowicz
IT’S TIME TO + czynność/ czasownik

Służy do sygnalizowania, że pora już wykonać jakieś zadanie, coś zrobić. Zwróć uwagę, że czynność (czasownik) jest w formie podstawowej, czyli bez żadnych końcówek oraz, że struktura ta jest zazwyczaj życzliwą formą zasygnalizowania czegoś, np.
It’s time to go. Pora już iść.
It’s time to do it. Pora już to zrobić.

IT’S TIME FOR + rzecz/ rzeczownik

Służy do sygnalizowania , że nadszedł już na coś czas. Warto zauważyć, że zamiast czynności używamy tu rzeczownika, czyli nazywamy rzecz, na którą nastała pora, jednak bez sygnalizowania naszej irytacji czy zmęczenia np.
It’s time for a walk. Pora na spacer.
It’s time for coffee. Pora na kawę.

IT’S HIGH TIME + PAST SIMPLE

Kiedy natomiast jakaś (powtarzająca się lub trwająca dłużej) sytuacja Cię irytuje i chcesz pokazać rozmówcy, że zależy Ci by zmienił swoje postępowanie „cofnij się” o jeden czas wstecz, czyli zastosuj PAST SIMPLE. Zwróć uwagę, że wyrażenie „IT’S (HIGH) TIME” w połączeniu z czasem przeszłym odnosi się tylko do trwających obecnie sytuacji (lub sytuacji, które ciągną się od jakiegoś czasu i powodują naszą irytację). Właśnie dlatego struktura ta niemal zawsze wygląda następująco:

its-high-time-turboenglish-katekondratowicz- Angielski-z-Kate-Najwyzszy-czas-po-angielsku
Proste?

Ciekawe na co już najwyższa pora w Twoim świecie… Zapisz to po angielsku jeśli chcesz :)!

Wierzę,że świetnie dasz sobie radę :)!