Wiele osób zastanawia się jak powiedzieć „JAK CZĘSTO?” po angielsku oraz jak na tego typu pytania odpowiadać. Właśnie dlatego w tym wpisie pokaże Wam jak zadawać pytania o częstotliwość w języku angielskim oraz jak poprawnie mówić o tym jak często coś robimy. Pokażę Wam więc najbardziej popularne przysłówki częstotliwości w języku angielskim i pokaże jak ich używać by unikać typowych błędów. Do dzieła.

 

HOW OFTEN, jak czesto angielski, przyslowki czestotliwosci angielski, Kate Kondratowicz, Angielski z Kate, sometimes, usually, seldom, never, often, always, okreslenia czestotliwosci angielski

HOW OFTEN … ? (PYTANIA O CZĘSTOTLIWOŚĆ)

Kiedy chcesz zapytać jak często ktoś coś robi, wystarczy, że użyjesz pytajnika HOW, które oznacza JAK oraz słowa OFTEN, które oznacza CZĘSTO, a następnie uzupełnisz ten zwrot o tzw. Klucz Typowych Czynności, czyli o słowo DO. Dzięki temu Twój rozmówca będzie mieć pewność, że pytasz o to jak często robi on coś w „obecnym” życiu, a nie np. kilka czy kilkanaście lat temu. Kolejny krok to uzupełnienie pytania o osobę oraz czynność (zobacz schemat na załączonym obrazku – słowo DRINK/ PIĆ możesz zastąpić dowolną inną czynnością.) Zwróć uwagę, że czynność, o którą pytasz zawsze występuje w formie podstawowej, czyli takiej jaką widzisz w słowniku kiedy np. sprawdzasz znaczenie danego słowa. Porównaj:

How often do you __________? 

Jak często Ty/ Pan/i ________ ?

How often do you drink coffee?

Jak często pijesz kawę? / Jak często pije Pan/i kawę?

OKREŚLENIA CZĘSTOTLIWOŚCI (ODPOWIEDZI)

Kiedy natomiast chcesz powiedzieć jak często coś robisz lub kiedy chcesz odpowiedzieć na pytania o częstotliwość, czyli o to jak często coś robisz wystarczy, że zastosujesz schemat widoczny na samym dole załączonego obrazka. Innymi słowy, zdanie, podobnie jak niemal każde typowe zdanie angielskie zaczniesz od osoby, następnie wstawisz odpowiedni przysłówek częstotliwości, czyli jedno ze słów podanych poniżej, oraz uzupełnisz wypowiedź o czynność jakiej dotyczy wypowiedź. np.

I never drink coffee. Nigdy nie piję kawy.

I seldom/ rarely drink coffee. Rzadko pijam kawę.

I sometimes drink coffee. Czasami pijam kawę.

I usually drink coffee. Zazwyczaj pijam kawę.

I often drink coffee. Często pijam kawę.

I always drink coffee. Zawsze pijam kawę.

Zwróć uwagę, że określenia częstotliwości (=przysłówki częstotliwości) znajdują się na początku zdania, między osobą a czynnością przez nią wykonywaną. Wiele osób często popełnia błąd próbując wstawić te określenia w inne miejsce w zdaniu, co zazwyczaj nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż albo całkowicie zmienia ton wypowiedzi sugerując np. postawę roszczeniowo-agresywną, albo jest po prostu błędne. (Oczywiście mówię tu o głównych tendencjach w języku – zawsze mogą zdarzyć się wyjątki od tej reguły). Jeśli więc chcesz mieć większą pewność, że mówiąc o tym jak często coś robisz po angielsku jesteś właściwie rozumiany sugeruję trzymać się zasady by przysłówek częstotliwości (a więc słowa typu: always/ never/ sometimes) znajdował się na początku wypowiedzi, między osobą a czynnością (czasownikiem).

Jestem pewna, że świetnie dasz sobie radę. Wierzę w Ciebie 🙂

Stay tuned :),

Kate