Czy wiesz, że czasownik HAVE to obok czasownika TO BE czyli BYĆ jeden z 2 głównych kluczy skutecznej komunikacji w języku angielskim:)? Jego najważniejsze zastosowania to mówienie o tym co posiadasz, mówienie o tym co robisz oraz mówienie o doświadczeniach życiowych. Dziś skupimy się na tym jak mówić o tym co masz.

1) MÓWIENIE O TYM CO MASZ (POSIADANIE)

Czasownik HAVE służy przede wszystkim do mówienia o tym co masz lub co ktoś posiada. Kiedy używasz tego słowa w tym celu najlepiej połączyć je ze słówkiem GOT, które choć samo w sobie nie ma tłumaczenia, to podkreśla posiadanie. Słowo to bardzo często występuje też w formie skrótowej czasownika HAVE Powiemy więc np.

I HAVE (GOT) A CAR. Mam samochód.

Lub też:

I’VE GOT A CAR. Mam samochód.

Formy skrótowe są szczególnie popularne w codziennej komunikacji. Wiąże się to z czymś co nazywam regułą KISS, którą zaobserwowałam w swoich podróżach po świecie i o której dowiesz się więcej z innych moich wpisów lub nagrań. Dziś zapamiętaj jedynie, że kiedy mówisz o posiadaniu to czasownik HAVE warto łączyć ze słówkiem GOT. Pamiętaj też, że czasownik HAVE odmienia się inaczej dla osób takich jak ON, ONA czy ONO. Więcej na ten temat dowiesz się z moich DARMOWYCH filmików na naszym kanale YouTube:

W kolejnym wpisie natomiast pokażę Ci jak czasownik HAVE określa zupełnie inne czynności w języku angielskim (kliknij w niebieski tekst) co pomoże Ci uniknąć wielu błędów i nieporozumień w komunikacji.