Wiele osób nie wie jak poprawnie używać czasownika GO czyli IŚĆ. Warto wiedzieć, że czasownik ten ma cztery główne funkcje, które omówię w dzisiejszym wpisie by ułatwić Wam skuteczne i poprawne stosowanie tego słowa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych słów zaglądaj do innych wpisów z mojego bloga. Możesz to zrobić klikając  tu -> Blog Kate i wpisując w wyszukiwarkę na stronie słowo lub zagadnienie, które chcesz sprawdzić.

1. GO TO (iść do)

GO TO – oznacza IŚĆ DO i zazwyczaj łączy się z miejscem, a więc rzeczownikiem. Np.

I go to the park every week.
Co tydzień chodzę do parku.

I go to the shop every week.
Co tydzień chodzę do sklepu.

2. GO FOR (iść „na”)

GO FOR – oznacza IŚĆ NA i zazwyczaj łączy się z efektem/celem wyjścia. Mówiąc dokładniej, zwrotu tego używamy gdy idziemy na spacer, na lunch, na drinka, na kawę, na pizzę itd. Nie chodzi w nim bowiem o to, że mamy iść w konkretne miejsce, a bardziej oto, że spacer czy lunch jest bardziej celem lub narzędziem zaspokojenia jakiejś potrzeby. Np.

Let’s go for a walk.
Chodźmy na spacer. (To spacer jest celem).

Let’s go for lunch
Chodźmy na lunch. (To lunch jest celem).

3. GO  +  ____ ING (iść coś robić*)

Słowo GO połączone z czasownikiem, czyli czynnością uzupełnioną o końcówkę „-ING” – oznacza IŚĆ coś ROBIĆ, przy czym najczęściej będzie to sport. Warto zapamiętać, że głównym powodem, albo wskazówką, która ułatwi Wam zapamiętanie i skutecznie stosowanie tej formy słowa GO jest to, że czynności z GO +  ____-ING  wymagają najczęściej specjalnych warunków więc najczęściej musimy dojechać w określone miejsce by móc je wykonywać. Mówiąc krócej tylko określona grupa słów może być wyrażana za pomocą zwrotu z GO + ___ING.

Porównaj:

I go running/ jogging every week.
Co tydzień chodzę biegać.

I go swimming every week.
Co tydzień chodzę pływać.

I go shopping every week.
Co tydzień chodzę robić zakupy.

I go dancing every week.
Co tydzień chodzę tańczyć (np. na dyskotekę/ do klubu).

4. GO ON HOLIDAY  (Jechać na wakacje)

Zwrot GO ON HOLIDAY czy GO ON A (BUSINESS) TRIP –  oznacza „JECHAĆ NA” wakacje lub wycieczkę (czy krótki wyjazd biznesowy).

Let’s go on a trip.
Pojedźmy na wycieczkę.

Let’s go on holidays.
Pojedźmy na wakacje.

I will go on a business trip to Italy next week.
W przyszłym tygodniu pojadę na wyjazd biznesowy do Włoch.

Zwróć uwagę,że słowo TRIP oznacza zazwyczaj krótki, czyli maks. 2-3 dniowy wyjazd.

WARTO WIEDZIEĆ

Ostatnim wyrażeniem jakie omówie w tym wpisie jest zwrot GO HOME, który oznacza IŚĆ DO DOMU. Piszę o tym ponieważ wiele osób zastanawia się jak powiedzieć „idę do domu” po angielsku by unikać typowego dla polaków błedu. Warto więc zapamiętać, że słowo HOME nie oznacza jakiegoś konkretnego budynku czy pomieszczenia, ale miejsce, które my traktujemy jako nasz dom, czyli ostoję, z którą jesteśmy emocjonalnie związani i gdzie czujemy się „u siebie”. Właśnie dlatego nie łączymy z tym słowem przyimka, czyli nie używamy słowa TO. Porównaj:

Let’s go home.
Chodźmy do domu. (Wiadomo,że do naszego).

Let’s go to the house.
Chodźmy do domu. (Do budynku, który jest domem – nie musi on być naszym domem).

Proste?

Mam nadzieję, że ten wpis wiele Ci wyjaśnił i ułatwił.

Stay tuned 😉

Kate