znaczenie-feels-like-sounds-like-looks-like-seems-like-wydaje-mi-sie-po-angielsku-wyglada-na-to-ze-po-angielsku-kate-kondratowicz-te-blog

Wiele osób zastanawia się co znaczy wyrażenie IT LOOKS LIKE / IT SEEMS LIKE/ IT FEELS LIKE lub IT SOUNDS LIKE, oraz co je od siebie różni. W tym wpisie zajmiemy się omówieniem tej kwestii. Więcej przydatnych wyrażeń znajdziecie na stronie głównej mojego bloga,czyli klikając tu.

IT LOOKS LIKE (Wygląda na to,że…)

Wyrażenie IT LOOKS LIKE, oznacza „Wygląda na to, że…” oraz wymaga uzupełnienia o to, do czego odnosisz daną sytuację. Np.

It looks like we are late.  (Wygląda na to,że jesteśmy spóźnieni.)

It looks like it’s gonna rain. ( Wygląda na to, że będzie padać)

Zwróć uwagę, że wyrażenie to bazuje na tym co „widzisz” lub na co wskazują dostrzegane przez Ciebie fakty i czynniki sytuacyjne.

IT SEEMS LIKE (Wydaje mi się,że)

To wyrażenie często stosujemy, kiedy jeszcze nie zobaczyliśmy dokładnie o co chodzi, na czym coś polega, ale wydaje nam się, że będzie to miało określone cechy. Można je także stosować kiedy nie znamy faktów, ale wydaje nam się,że wiemy jaka jest lub może być dana sytuacja. Np.

It seems like we are late. (Wydaje mi się,że jesteśmy spóźnieni.)

Maybe we could go to Africa? It seems like fun. (Może pojedziemy do Afryki? Wydaje mi się, że będzie fajnie).

IT FEELS LIKE ( W moim odczuciu to jest…)

Zwrot IT FEELS LIKE informuje z kolei o tym, czego albo już doświadczyliśmy albo mamy do tego silne/ emocjonalne odczucia. Jest to mocniejszy zwrot od IT SEEMS LIKE, i może nie tylko wskazywać na to, że rozmówca jest kinestetykiem (czuciowcem), ale też dotyczyć sytuacji, których ktoś już doświadczył lub ma już wyrobione zdanie na ich temat. Np.

I love Italy. It feels like home. (Kocham Włochy. Czuję się tam jak w domu.)

Feels like it’s time to go. (Czuję,że pora już iść.)

IT SOUNDS LIKE (To brzmi jak…)

Zwrot IT SOUNDS LIKE, ma podobne znaczenie do IT SEEMS LIKE czy IT FEELS LIKE, z tym, że o ile zwrot IT SEEMS LIKE bazuje bardziej na ogólnych przeczuciach czy wrażeniach, to IT SOUNDS LIKE dotyczy zazwyczaj naszych wrażeń związanych z tym, co ktoś nam opowiedział lub opowiada. Np.

  • I know the facts but I don’t know what to do. (Znam fakty, ale nie wiem co robić)
  • It sounds like you’re lost. (To brzmi jakbyś był zagubiony)

 

Mam nadzieję, że ten wpis Wam wiele wyjaśnił. Jeśli macie ochotę na więcej koniecznie zajrzyjcie na inne wpisy na moim blogu. Znajdziecie tam wiele ciekawostek i przydatnych informacji. Do zobaczenia w kolejnym wpisie,

Uściski,

Kate