Jeśli często podróżujesz, obracasz się w środowisku native speakerów lub po prostu oglądasz anglojęzyczne filmy i seriale możesz zastanawiać się co właściwie oznaczają zwroty typu: GONNA, GOTTA, WANNA czy KINDA oraz inne, podobne wyrażenia. Niniejszy wpis, zainspirowany postem udostępnionym w sieci przez „RealEnglish” wyjaśni Ci o co w tym wszystkim chodzi.

gotta-gonna-wanna-real-life-english-turbo-english-angielski-z-Kate-Kate-Kondratowicz-Katarzyna-Kondratowicz-porady-Kate-popularne-skroty-angielskie

GONNA (GOING TO)

Zwrot GONNA to forma skrótowa zwrotu „TO BE GOING TO”, oznaczającego po prostu ZAMIAR wykonania jakiejś czynności.

Np. I’m gonna talk to him. Zamierzam z nim porozmawiać.

GOTTA (GOT TO)

Zwrot GOTTA to skrót od „HAVE GOT TO”, który z kolei sugeruje konieczność lub przymus wykonania jakiejś czynności, a więc jej wysoki priorytet na liście zadań rozmówcy.

Np. I’ve gotta go. Muszę już iść.

WANNA (WANT TO)

Zwrot WANNA pochodzi od wyrażenia „WANT TO”, które oznacza „CHCIEĆ (coś zrobić).

Np. I wanna hold your hand. Chcę Cię potrzymać za rękę.

LEMME (LET ME)

Wyrażenie LEMME pochodzi od formy „LET ME (DO STH)” i oznacza „POZWÓL MI (coś zrobić)”. Zwrot ten pełni także funkcję mocnej sugestii, kiedy na przykład czujemy się niezręcznie lub niekomfortowo i chcemy by ktoś dał nam spokój.

Np. Lemme go! (Puść mnie!)   // Lemme see it. (Pozwól mi to zobaczyć).

GIMME (GIVE ME)

Zwrot GIMME pochodzi od wyrażenia GIVE ME (something), które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „DAJ MI (coś)”.

Np. Gimme the book. (Daj mi tę książkę) // Gimme a break (Daj mi spokój!) [Tu GIMME tworzy wyrażenie idiomatyczne].

Jak widzisz wyrażenia te są niezwykle praktyczne dlatego warto je znać i stosować w codziennej komunikacji w języku angielskim. Ponieważ jest ich dość dużo w dzisiejszym wpisie omawiam tylko 5 najważniejszych z nich. Po dawkę pozostałych wyrażeń zapraszam wkrótce – omówię je w kolejnym wpisie na blogu 🙂