Wiele osób zna już podstawy języka angielskiego, ale wciąż zastanawia się jak wzbogacić swoje wypowiedzi o uniwersalne angielskie zwroty przydatne w rozmowach. Mówiąc prościej, wiele osób zastanawia się jak poznać angielskie zwroty przydatne w rozmowach oraz na tyle uniwersalne by można je było zastosować w wielu kontekstach. Dziś pokażę Ci 6 angielskich zwrotów, które mogą Ci pomóc przykuć czyjąś uwagę lub skuteczniej argumentować Twoje poglądy.

 

conversation fillers, kate kondratowicz, angielski z kate, to samo angielski, to wyglada na to samo angielski, zobacz angielski, nie ma roznicy angielski, angielski przydatne zwroty

 

IT’S THE SAME = to jest to samo

Zwrotu tego warto używać kiedy dwie rzeczy lub sprawy wydają się być takie same, czyli nie ma (np. dla Ciebie) większej różnicy  pomiędzy jednym a drugim.

 • What is better – swimming or running? (Co jest lepsze – pływanie czy bieganie? )
 • It’s the same for me.  (Dla mnie to jest to samo/ takie samo.)

IT’S NOT THE SAME = to nie jest to samo

Zwrotu tego warto używać gdy Twój rozmówca uważa, że dwie rzeczy lub dwa różne zachowania są niemal tym samym. Jeśli w Twoich oczach jest inaczej możesz to zaakcentować używając właśnie tego zwrotu i ewentualnie uzasadniając go konkretnymi argumentami.

 • I think that swimming and running are the same. (Sądzę,że pływanie i bieganie to to samo/ jest takie samo)
 • No, it’s not the same. (Nie, to nie jest to samo/ To nie jest takie samo)

IT LOOKS THE SAME = to wygląda tak samo / to wygląda na to samo

Wyrażenia IT LOOKS THE SAME  możesz używać kiedy chcesz powiedzieć, że coś wygląda na takie samo czyli nie ma większej różnicy między rzeczami czy sytuacjami, które porównujesz. Różnica ta może dotyczyć zarówno wyglądu fizycznego jak i innych aspektów, takich jak na przykład efekty/ rezultaty danych działań.

 • I think that swimming is the same as running. (Sądzę,że pływanie jest takie samo jak pływanie)
 • Maybe it looks the same but it’s not the same. (Może to wygląda na to samo, ale to nie jest to samo)

LOOK, ______ = Zobacz, _______ (Kiedy chcesz przykuć uwagę rozmówcy)

Zwrotu LOOK (Zobacz) w połączeniu z konkretnym komunikatem jaki chcesz podkreślić używaj kiedy tłumaczysz coś komuś i argumentujesz mu swój punkt widzenia. Innymi słowy, słowa LOOK najczęściej używamy kiedy wyjaśniamy komuś dlaczego dana sytuacja lub nasze na nią spojrzenie wygląda tak jak wygląda. Porównaj:

 • Look, if you don’t have time, you can do it later. (Zobacz, jeśli nie masz czasu, możesz zrobić to (przecież) później)
 • Look, I really can’t do it today. (Zobacz, naprawdę nie dam rady/ nie mogę tego dzisiaj zrobić)
 • Look, I really want to help but I don’t know how. (Zobacz, naprawdę chcę Ci pomoć, ale nie wiem jak)

THERE IS NO DIFFERENCE = Nie ma różnicy

Dwa ostatnie zwroty jakie dziś tu omówię dotyczą sytuacji, w której jakieś zachowania czy rzeczy są według Ciebie różne (np. pod kątem jakości, standardu, zastosowania czy efektów jakie przynoszą) lub gdy takiej różnicy według Ciebie nie ma. Porównaj:

 • There is no difference between a porsche and a BMW. (Nie ma różnicy pomiędzy porsche a BMW)
 • Oh, trust me – there is a difference. (Zaufaj mi – jest różnica)

THERE IS A DIFFERENCE = Jest różnica

 • There is a big difference between helping people and using them.

 (Jest wyraźna różnica między pomaganiem ludziom a ich wykorzystywaniem.)

Jak widzisz te 6 angielskich zwrotów przydatnych w dyskusjach oraz innych, codziennych rozmowach może okazać się pomocnych w wielu różnych sytuacjach dlatego jeśli masz ochotę – powtarzaj je sobie wielokrotnie a na pewno szybko je utrwalisz 🙂

Stay tuned,

Kate 🙂