Często pytacie mnie jaki jest najlepszy przepis na sukces w nauce języka angielskiego lub w komunikacji w tym języku. W mojej wieloletniej pracy najpierw jako osoba ucząca się języka angielskiego, a póżniej jako jego aktywny użytkownik i ambasador, dochodzę do wniosku, że najprostszym, uniwersalnym przepisem na skuteczną naukę i komunikację w języku angielskim jest reguła KISS:


KISS = KEEP IT SHORT AND SIMPLE 😉

 

PRZEPIS NA SUKCES JĘZYKOWY

Innymi słowy, przepis na sukces językowy, poza tak istotnymi elementami jak Twoja motywacja, wytrwałość i aktywne zaangażowanie, to przede wszystkim takie podejście do procesu nauki i komunikacji w języku angielskim, aby obydwa te elementy skupiały się na jak najprostszym wyrażeniu Twoich myśli, pragnień czy potrzeb w języku angielskim.

Wiem, że może to brzmieć nieco kontrowersyjnie, jednak w moich wieloletnich doświadczeniach zarówno w nauce jak i w aktywnym stosowaniu języka angielskiego w różnych częściach świata to właśnie ta zasada okazywała się najbardziej pomocna.

DLACZEGO KISS DZIAŁA?

Jest tak dlatego, że choć mało kto ma tego świadomość, ponad 98% osób, które obecnie posługują się językiem angielskim na świecie lub aktywnie się go uczą stanowią osoby, dla których (podobie jak przypuszczalnie dla Ciebie) język angielski nie jest językiem ojczystym. Co za tym idzie, one także nie znają wszystkich angielskich słów czy struktur i podobnie jak Ty mogą odczuwać ogromny stres w sytuacjach gdy ktoś zaczyna mówić do nich po angielsku w niezwykle skomplikowany sposób. Jako ciekawostkę dodam, że w krajach anglosaskich studia też są zazwyczaj płatne i szczerze mówiąc bardzo dużo kosztuje ich ukończenie więc w praktyce często okazuje się, że nawet jak rozmawiamy z native speakerami (czyli osobami pochodzącymi z kraju, w którym angielski jest językiem ojczystym) to ich poziom językowy wcale nie musi być mistrzowski. Z doświadczenia wiem, że w ich zapracowanym, zabieganym życiu nie każdy znajduje czas na czytanie książek, poznawanie nowych słów czy nawet na bardziej filozoficzne czy skomplikowane rozmowy z zastosowaniem wyszukanych słówek.

Wniosek?

Według mnie im prościej będziesz budować swoje wypowiedzi tym szybciej i skuteczniej się dogadasz 🙂

W końcu jak mawiał Leonardo da Vinci, „Prostota jest szczytem wyrafinowania”