Dziś podpowiadam Wam jak powiedzieć NIE po angielsku w CZASIE TERAŹNIEJSZYM (na 2 różne sposoby) i wyjaśniam czym różni się słowo NOT od słowa NO by pomóc WAM unikać typowych błędów jakie popełniają nie tylko Polacy, ale i bardzo wiele innych osób uczących się języka angielskiego. W kolejnych wpisach pokazuję jak tworzyć typowe przeczenia w czasie PRZESZŁYM (kliknij TUTAJ) i PRZYSZŁYM (kliknij TUTAJ) W poniższym filmiku tłumaczę podstawy, a tekst poniżej je rozbudowuje o konkretne przykłady z czasu teraźniejszego.


PRZYDATNE? 

Kliknij w niebieski przycisk nad wpisem i udostępnij ten wpis by mógł dotrzeć do innych 🙂


 

 

NO  = NIE (ŁĄCZ Z RZECZOWNIKAMI/ RZECZAMI)

Słowo NO oznacza NIE, ale niemal zawsze występuje samodzielnie lub z rzeczownikami (a więc słowami określającymi RZECZY/ MIEJSCA/ OSOBY) Słowo to wygląda TAK SAMO we wszystkich czasach i występuje PRZED RZECZOWNIKIEM 🙂 zarówno w liczbie mnogiej jak i pojedynczej. Zauważ, że słowo NO samo w sobie jest „przeczeniem” więc wstawiaj to słówko tylko w zdania, które nie zawierają słówka NOT ani innych słów przeczących [Jest to tzw. ZASADA POJEDYNCZEGO PRZECZENIA, która mówi o tym, że w danym zdaniu angielskim stosujemy przeczenie tylko jeden raz. (Wyjątek stanowią zdania wielokrotnie złożone, czyli takie, które zawierają w sobie kilka krótszych zdań – wówczas w każdym takim „pod-zdaniu” możesz też mieć słowo przeczące)]

NOT = NIE (ŁĄCZ Z CZASOWNIKAMI/ CZYNNOŚCIAMI)

Słowo NOT także oznacza NIE, ale występuje z czasownikami czyli CZYNNOŚCIAMI lub ewentualnie PRZYMIOTNIKAMI (a więc słowami określającymi cechy RZECZY/ MIEJSC lub OSÓB) Słowo NOT wygląda TAK SAMO we wszystkich czasach i występuje PO  SŁOWIE KLUCZU, czyli po CZASOWNIKU tworzącym wypowiedzi w danym czasie 🙂 W czasie teraźniejszym, kiedy mowa o czynnościach, słowem tym jest DO (robić).


OSOBA + DO* + NOT +_____ (CZYNNOŚĆ/CZASOWNIK)


 

UWAGA! To słówko ma dla osób HE/SHE/IT nieco inną formę (Możesz o tym przeczytać TUTAJ)

PRZYKŁADOWE WYPOWIEDZI Z „NO” i „NOT” (TERAŹNIEJSZOŚĆ)

I HAVE NO TIME.

Nie mam czasu.

I HAVEN’T GOT TIME.

Nie mam czasu.

I HAVE NO MONEY.

Nie mam pieniędzy.

I HAVEN’T GOT MONEY.

Nie mam pieniędzy.

I HAVE NO INFORMATION.

NIe mam informacji.

I HAVEN’T GOT ANY INFORMATION.

Nie mam żadnych informacji.

I HAVE NO PROBLEMS.

NIe mam problemów.

I HAVEN’T GOT ANY PROBLEMS.

Nie mam żadnych problemów.

– HOW FAST CAN YOU DO IT? (Jak szybko może Pan/i to zrobić?)

–  I DON’T KNOW (Nie wiem)

I DON’T DO IT.

Ja tego nie robię.

Proste?

Wystarczy to trochę poćwiczyć a na pewno stanie się prostsze 🙂 W kolejnych wpisach pokazuję jak stosować NO i NOT w odniesieniu do PRZYSZŁOŚCI (kliknij TUTAJ) oraz PRZESZŁOŚCI (kliknij TUTAJ).

Jeśli chcesz pewniej zacząć mówić po angielsku lub potrzebujesz solidnych fundamentów komunikacji możesz też sięgnąć po mój kurs Angielski w Miesiąc (KLIKNIJ TUTAJ), gdzie w kilkunastu prostych modułach (on-line) krok po kroku pokazuję Ci jak zrobić to prosto i skutecznie. Bez nudnych gramatycznych teorii czy niepraktycznych ćwiczeń – same konkrety 🙂 UWAGA! Wartość tego kursu wynosi o wiele więcej niż jego aktualna cena, więc jeśli to coś dla Ciebie – zdecyduj się na kurs już teraz, zanim jego cena poszybuje w górę 🙂

Kate