Myślisz, że do angielskiego potrzebny jest „talent” lub „zasoby”? Zobacz co o zasobach mówi Tony Robbins i sprawdź, które z tych podpowiedzi mogą pomóc Ci skutecznie nauczyć się angielskiego.

Tak wiele razy słyszałam już, że ktoś „nie może” się nauczyć mówić po angielsku, lub zwyczajnie boi się odezwać w tym języku, że aż nie sposób przejść obojętnie koło tego tematu. Właśnie dlatego jak tylko trafiłam na filmik, który załączam poniżej od razu pomyślałam o tym, że warto go dla Ciebie opracować. Może pomóc Ci on nie tylko przełamać barierę związaną z mówieniem po angielsku, ale też pozbyć się wymówek w niemal każdym innym temacie – jeśli oczywiście zdecydujesz się wziąć zawarte w nim informacje pod rozwagę. Baw się dobrze i do dzieła 🙂

 

 

PRZYDATNE ZWROTY i CZĘSTE WYMÓWKI :

I DIDN’T HAVE TIME, I DIDN’T HAVE MONEY…
Nie miałem czasu, nie miałem pieniędzy…

EVERYTHING YOU’VE TOLD ME, I DIDN’T HAVE ENOUGH OF.
Wszystko o czym mi mówiliście, nie miałem tego wystarczającej ilości.

SO – więc

SO YOU’RE TELLING ME: „I failed because I didn’t have the resources.”
WIĘC MÓWISZ MI: „Nie udało mi się ponieważ nie miałam/em zasobów.”

RESOURCES ARE NEVER THE PROBLEM.
Zasoby nigdy nie są problemem.

IT’S A LACK OF RESOURCEFULNES… IS WHY YOU FAILED.
To brak pomysłowości/ zaradności…(to on) jest powodem dla którego
poniosłeś/aś porażkę.

Jak widzisz, według Tony’ego nigdy nie chodzi o to, że nie masz pieniędzy czy czasu. Kiedy ja zaczynałam swoją przygodę z językiem i nie miałam pieniędzy na korepetycje z ekspertami w tym temacie zwyczajnie szukałam sposobu by je zarobić. Tak, jako nieletnia osoba zbierałam makulaturę, butelki po piwie, myłam szyby samochodowe pod sklepem, a nawet sprzedawałam słodycze na rynku by móc dowiedzieć się więcej o angielskim od kogoś, kto przeszedł o wiele dłuższą drogę ode mnie i mógł pomóc mi osiągnąć moje językowe cele lub coś podpowiedzieć.

STANY/ ZASOBY EMOCJONALNE A NAUKA JĘZYKA

THE ULTIMATE RESOURCES ARE EMOTIONAL STATES.
Najważniejszymi, fundamentalnymi zasobami są stany emocjonalne.

CREATIVITY – kreatywność
DECISIVENESS – zdecydowanie
PASSION – pasja
HONESTY – szczerość
SINCERITY – serdeczność
LOVE – Miłość

When you engage these resources you can get any other resource on Earth.
Kiedy zaangażujesz te zasoby możesz zdobyć dowolny inny zasób dostępny na Ziemi.

Kolejnym kluczowym elementem, o którym wspomina Tony są zasoby emocjonalne czyli uczucia i emocje, jakie w sobie wzbudzamy w naszej drodze do celu. To Ty wybierasz czy podejdziesz do nauki języka jak do ciężkiego zadania, przymusu i kary czy raczej jak do cudownej przygody, która może pomóc Ci nawiązywać głębsze, autentyczne relacje z innymi i wzbogacić Twoje życie o niesamowite doświadczenia. Z mojego doświadczenia wynika, że im więcej pozytywnych emocji zaangażujesz w naukę, tym szybciej przyniesie ona efekty, a Ty będziesz tak zajęty radością płynącą z samego procesu, że nawet nie zauważysz kiedy przestałeś stresować się popełnianymi „błędami” czy brakiem „narzędzi językowych”. Oczywiście by to nastąpiło to Ty potrzebujesz podjąć decyzję dotyczącą zarówno Twojego celu językowego jak i odwagi w otwarciu się na wsparcie innych. Gwarantuję Ci, że jak tylko podejmiesz decyzję i otworzysz się na którąś z wymienionych w filmiku emocji , ktoś na pewno pomoże Ci w Twojej drodze do celu.

RESOURCEFULNESS IS THE ULTIMATE RESOURCE.
Zaradność/ Pomysłowość jest najważniejszym zasobem.

Na potwierdzenie tych słów mogę przytoczyć sytuację z Tajlandii, kiedy to potrzebowałam błyskawicznie zdobyć leki i transport do hotelu, w którym znajdowała się bliska mi osoba, która bardzo potrzebowała pomocy medycznej. Mój angielski był już na bardzo wysokim poziomie, jednak znów ten „zasób” mógłby okazać się niewystarczający ponieważ Tajowie po angielsku mówią raczej słabo. Właśnie dlatego, kiedy Pani w aptece zaniemówiła, pozostało mi odwołać się do metod, które bardzo często polecam także swoim klientom, czyli do „Komunikacji Serca” opartej głównie o pantomimę, mimikę, gesty i wszelkie inne (etyczne i pozytywne) sposoby jakie tylko przychodzą Ci do głowy by skutecznie nawiązać z kimś porozumienie. W rezultacie niezwykle wymownej pantomimy obrazującej objawy chorobowe, na jakie potrzebne były leki, aptekarka natychmiast skutecznie odszukała dla mnie potrzebny lek, a przypadkowa, zatrzymana przeze mnie na ulicy osoba na skuterze dowiozła mnie do hotelu, chociaż i jej angielski należał raczej do podstawowego zakresu. Jak to możliwe? Być może tak, że w każdym z nas kryje się dobro i chęć pomocy innym, tylko według mnie czasem wygrywa z tą chęcią nasz strach przed porażką lub nasze ego… bo przecież „co inni pomyślą”.

TWOJA JĘZYKOWA „HISTORYJKA”

If you don’t have what you want, stop telling yourself a story …

because you don’t have money, you don’t have time… that’s bullshit.

Jeśli nie masz tego co chcesz mieć, przestań opowiadać sobie historie w stylu

„to dlatego,że nie mam pieniędzy, czasu…” to bzdura.

Tym sposobem dochodzimy do kolejnego popularnego składnika „wymówek językowych” czyli do tego co sam lub sama sobie wmawiasz lub opowiadasz w kontekście swojej nauki języka. Czy to znaczy, że to co o swoim talencie do języka myślisz to kłamstwo? Nie, tego nie powiedziałam. Jednak nie od dziś wiadomo, że nie licząc drobnych sytuacji gdzie np. wzrost czy inne czynniki determinują karierę jakiegoś sportowca, zazwyczaj to co sobie mówisz albo powstrzymuje Cię i hamuje w drodze do celu, albo Cię w tej drodze wspiera i dodaje Ci skrzydeł. To Ty decydujesz, którą wersję wybierasz – według Tony’ego wszystko rozbija się o Twoją decyzję: Jeśli wciąż nie udaje Ci się skutecznie komunikować to hmm… może:

IT’S BECAUSE YOU HAVEN’T COMMITED YOURSELF.
Powodem jest to, że nie poświęciłeś się temu w pełni.

Ps. Ad wzrostu i sportowców, to warto zauważyć, że legenda NBA, czyli Michael Jordan usłyszał od trenera swojej pierwszej koszykarskiej drużyny, że jest za niski, za wolny i za mało skuteczny więc nigdy nie zrobi kariery w tym sporcie – a jednak to jemu postawiono w Chicago pomnik za życia i to on, dzięki determinacji i wytrwałej pracy przeszedł do historii jako jeden z najskuteczniejszych graczy na świecie. Dlaczego? Ponieważ zamiast wierzyć „historyjkom” trenerów, zdecydował się wytrwale podążać za celem jaki sobie wyznaczył.

MÓWIENIE O WARUNKACH/ PLANACH WARUNKOWYCH

Oczywiście nawet po podjęciu decyzji przyda Ci się plan działań i/lub mentor, który wesprze Cię w Twojej drodze do celu. Jednak by to nastąpiło musisz być naprawdę pewien tego czego chcesz i robić wszystko co w Twojej mocy by to osiągnąć 🙂 Przy tej okazji przyda ci się narzędzie służące do mówienia o planach, które zrealizujesz po spełnieniu pewnych warunków oraz masa wytrwałości i determinacji.

If you wanna take the f*** island, burn your f*** boats.
Jeśli chcesz zdobyć cholerną* wyspę, spal swoją cholerną* łódź.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak mówić o tego typu warunkach zajrzyj do innych moich wpisów ( np. do wpisu pt. Jak stosować TRYB WARUNKOWE?) Dokładnie wyjaśniam tam jak skutecznie mówić o swoich planach i warunkach, które muszą lub musiałyby zostać spełnione byś podjął działanie.  Wracając jednak do angielskiego i powodów, dla których jeszcze nie mówisz w tym języku tak dobrze jakbyś chciał warto rozważyć jeszcze jedno zdanie Tony’ego:

People, when they’re gonna either die or succeed, tend to succeed.
Ludzie, kiedy mają do wyboru umrzeć lub odnieść sukces, przeważnie odnoszą sukces.

Więc jak to jest z Twoim angielskim?
Jakie „historie” na ten temat sobie opowiadasz?
Jakie efekty Ci to przynosi?

Przemyśl to. Zmień jeśli chcesz. Działaj.

Have a lovely day,
Kate