Często pytacie mnie jak pytać o opinię po angielsku, jak dopytywać o informacje – dlatego dziś podpowiadam Wam jak możecie to robić aż na 5 różnych sposobów 🙂 Cztery z nich są jak najbardziej typowymi wyrażeniami, które śmiało możecie stosować w codziennych rozmowach, zarówno ze znajomymi jak i z osobami, z którymi macie czysto biznesowe, nawet chłodne relacje. Natomiast jedno z nich warto stosować tylko w sytuacjach „ekstremalnych” kiedy ktoś zrobi coś irracjonalnego, szalonego, nieodpowiedzialnego. Pod spodem wypisałam Wam je wszystkie, ale by poznać szczegóły zobaczcie filmik z serii #ZapytajKate, który załączam do wpisu.

 

 

HOW COME? (Jak to?/ Jak to się stało?)

To wyrażenie stosuj by dopytywać o szczegóły lub powody dla których coś się dzieje/ działo.

 

WHAT DO YOU MEAN? (Co masz na myśli?)

To wyrażenie stosuj by dopytać o to co rozmówca ma na myśli, o co dokładnie mu chodzi 🙂

 

WHAT DO YOU THINK (ABOUT…)? (Co sądzisz?/ Co sądzisz o …?) 

To wyrażenie stosuj by dopytać rozmówcę o to co sądzi/ co uważa na jakiś temat. Możesz je śmiało stosować w formalnym jak i w nieformalnym kontekście – podobnie jak większość z wymienianych tu wyrażeń (oprócz wyrażenia „What were you thinking?)

 

WHAT WERE YOU THINKING? (Coś Ty sobie myślał/a?)

To wyrażenie dość „agresywne” – używa się go by zasygnalizować komuś, że jego zachowanie totalnie nas dziwi, zaskakuje, szokuje. Stosuj je by dopytać o to dlaczego ktoś postąpił w taki a nie inny sposób, szczególnie w sytuacjach gdy coś „przeskrobał”, zrobił coś „nagannego”, niebezpiecznego, głupiego.

 

WHAT’S YOUR OPINION? (Co sądzisz? / Jaką masz opinię?)

To wyrażenie dość formalne, stosuj je by dopytać kogoś o jego opinię w bardziej formalnym kontekście (np. negocjacje biznesowe, omawianie jakiegoś projektu, sprawy biznesowej, budżetu).

Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy kliknij niebieski przycisk nad wpisem i udostępnij go komuś, komu też się przyda 😉

To dla mnie znak, że warto robić tych wpisów więcej.

Have a great day 😉 ,

Kate